Едмунд Халеј

Биографија на Едмунд Хали

Сигурно некогаш во животот сте слушнале или сте имале доволно среќа да го видите Хали комета. Денес ќе разговараме за неговиот откривач, Едмунд Халеј. Тој е важен англиски научник кој е добро познат низ целиот свет и тој е тој што ја предвиде орбитата на кометата што го доби неговото име во негова чест. Иако е научник, отсекогаш бил запаметен повеќе како астроном. Сепак, неговиот живот не беше ограничен на астрономијата, но направи важни откритија во областа на математиката, метеорологијата, физиката и геофизиката.

За сето ова, написот ќе го посветиме на Едмунд Хали и неговата биографија.

Кој беше Едмунд Хали?

Овој научник беше голем придонесувач за Исак Њутн во работата што се спроведува на гравитационата привлечност на телата. Тој беше првиот научник кој можеше да предвиди дека кометите ќе се враќаат од време на време близу до Земјата затоа што и овие комети имаа одредена орбита.

Роден е на 8 ноември 1656 година во Лондон и почина на 14 јануари 1742 година, исто така во Лондон. Роден во Хагс и потомок на семејството Дербишир, Едмунд Хали го започна своето образование во училиштето Саун Пол во Лондон. Неговото семејство беше богата група на луѓе кои правеа сапун. Употребата на сапун во тоа време се ширеше низ цела Европа, па затоа му беше одлично да заработи повеќе.

Неговиот татко претрпе голема загуба за време на големиот пожар во Лондон. Овој пожар се случил кога Хали бил уште мал. И покрај тоа, таткото беше во можност да му даде добро образование на својот син. Благодарение на ова образование, Едмунд Хали имаше приватни часови во неговиот дом. Не само што имаше среќа да биде во богато семејство, туку беше и дел од периодот на научна револуција. Оваа револуција е таа што ги постави темелите на модерната мисла.

Во тоа време монархијата била обновена од Карлос Втори и тие биле 4 години. Неколку години подоцна, монархот додели повелба на неформалната организација на природни филозофи наречена „Невидлив универзитет“. Токму оваа организација подоцна се разви и беше преименувана во Кралско друштво во Лондон.

По неколку години, во 1673 година, Хали влезе во колеџот на Квинс во Оксфорд. Таму е назначен за астроном кралски во 1676 година. Почна да се охрабрува да знае повеќе за астрономијата и започна да учи и да тренира на неа. Години подоцна, во 1696 година, Едмунд Хали беше назначен за контролор на нане Честер. Тој го поддржуваше tonутн со многу свои дела. Конечно, тој беше назначен за астроном кралски во 1720 година и за директор на Гринич опсерваторијата, каде работеше 21 година.

Прилози во науката

Хали комета

Toе разговараме сега за придонесите што тој ги имаше во науката и за причините поради кои стана толку славен.

 • Првиот се случи во 1682 година, кога тој беше во можност да ја предвиди орбитата на кометата што денес е именувана во негова чест, Халеевата комета. Тој не само што прво предвиде орбита, туку исто така објави во 1758 година дека ќе се врати, бидејќи и кометите следат орбита. На овој начин, тој бранеше во својата теорија дека има комети со свои елиптични траектории и дека тие се поврзани со нашата Сончев систем.
 • Друг придонес беше да се придружите со tonутн за да дадете објаснување за механиката на движењето на планетите.
 • Во 1691 година, тој помогна во изградбата на vingвонче за нуркање што можеше да го испроба во реката Темза. Благодарение на ова vingвонче за нуркање, Хали можеше да биде потопен подолго од час и половина.
 • Направил некои дела како „Синопсис астрономија комети“ во кои ги објаснил законите за движење што ги развил со tonутн на кометите.
 • Не само што ја откри патеката на Халеевата комета, туку исто така опиша и други 24 параболни патеки што беа забележани до 1698 година.
 • Тој беше во можност да покаже дека 3 историски комети видени во 1531, 1607 и 1682 година биле слични по своите карактеристики со оние што биле видени во 1305, 1380 и 1456 година. Ова може да имплицира дека тие биле истите комети, но дека се враќале од елиптичниот пат.
 • Тој предвиде дека Халеевата комета повторно ќе помине близу до Земјата во 1758 година.
 • Друг од најважните придонеси во астрономијата беше да се докаже дека theвездите имаат одредено движење и дека секоја од нив ужива исто. Тој направи студии за целосната револуција на Месечината и изготви астрономски табели.

Наследството на Едмунд Хали

Наследството на Хали

Кога има научник со голем придонес во науката и толку многу откритија, тој остава наследство. Тоа наследство е самата комета на Хали. Неговото име секогаш ќе остане во умовите на сите луѓе кои биле тесно поврзани со кометата и чие враќање беше во можност да го предвиди со точна прецизност. Многу негови современици и генерацијата научници кои го следеа го ценеа високо за неговите високи достигнувања.

Понекогаш, наместо да остане запаметен по неговите откритија, можеби е најдобро запаметен по тоа што е личност што го поттикна Исак Newутн да ги објави Принципите. Ова дело е она што многумина го сметаат за најголем споменик на човековите достигнувања во науката.

Tonутн веќе имаше познато име во светот на науката благодарение на претходните откритија. Сепак, тој никогаш не можеше да ја постигне својата последна репутација што траеше со векови, доколку не ја објавеше теоријата за универзална гравитација. Хали ќе биде препознаена како личност која имала визија за иднината и која тоа го овозможило.

Во неговото наследство можеме да вклучиме:

 • Името на Халеевата комета Хали од кое го предвиде враќањето.
 • Халери кратер на Марс.
 • Халери кратер на Месечината.
 • Истражувачка станица Хали, Антарктикот.

Како што можете да видите, овој научник придонесе многу за науката од повеќе аспекти. Се надевам дека со оваа биографија ќе можете да дознаете повеќе за Едмунд Хали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.