16-годишник ќе патува по Арктикот за да регистрира кучиња од Гренланд

Младиот Мануел Калво Ариза

Слика - BuhoMag

Тој има само 16 години, но Мануел Калво Ариза ќе го премине Арктикот за добра цел: да изврши попис на кучиња од Гренланд, убави животни кои заедно со жителите на околината гледаат како се менуваат условите во местото каде што отсекогаш престојувале.

Заедно со неговиот татко, Мануел ќе помине 400 километри на -20ºС додека не стигне до Канак, едно од најоддалечените места на планетата.

Арктички предизвик, името што и го дадоа на експедицијата, има за цел да ја подигне свеста за климатските промени од една страна, и за одговорната сопственост, историјата и културата на кучето Гренланд од друга страна. Бидејќи температурата се зголемува и мразот се топи, се повеќе луѓе се одлучуваат да го напуштат регионот каде што се родени за да одат во потрага по други побезбедни области. Со тоа, тие ги оставаат кучињата таму. И сега има повеќе кучиња отколку луѓе.

16-годишниот тинејџер, голем lубител и бранител на кучиња, ќе патува по Арктикот за да се обиде да им помогне, испитувајќи ја популацијата на гренландски кучиња.

Куче од Гренланд

Слика - BuhoMag

Последната мисија на Десафио Ортико ќе биде собирање информации за универзитетите во Малага и Барселона да ги проучуваме овие прекрасни кучиња и да видиме дали има разлики помеѓу бактериите и другите органски елементи на расни кучиња во споредба со оние што ги знаеме на другите географски широчини каде климата е потопла Со овие податоци, тие ќе можат да знаат колку можности имаат да се прилагодат на светот во кој има се помалку мраз.

Како што гледаме, Ние не сме единствените кои треба да ги предизвикаат климатските промени, но исто така и некои животни кои се со нас веќе 10.000 XNUMX години: кучиња, за кои се вели дека се наши најдобри пријатели. Тие се секогаш таму, но дали сме ние со нив кога ни требаат?

Се надеваме дека експедицијата ќе помогне да се подигне свеста за тоа што значи да се има и да се грижиме за куче, како и за тоа што и правиме на планетата Земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.