Егејско Море

егејското море и неговите погледи

Егејското Море не е ништо повеќе од рака што излегува од Средоземното Море. Иако Средоземното Море е поголемо и има големо значење, егејското море Има големо културно и историско богатство и е едно од најпознатите мориња од историчарите од целиот свет. Во оваа статија ќе ви ги покажеме сите карактеристики што ги има ова море и зошто стана толку славно.

Дали сакате да научите сè за Егејското Море?

опис

Егејско Море

Егејското Море е место каде што имало историски настани од сите видови. Од прошетки и истражувања на различни цивилизации, како што се минојската и микенската, како присуство на бројни војни. За ова море се вели дека потекнува од големите цивилизации, иако воопшто не е јасно.

Егејското Море се наоѓа помеѓу Грција и Турција и е само една рака на Средоземното Море. Низ ова море има скоро 2.000 мали острови и некои исто така големи кои во моментот и припаѓаат на Грција. Меѓу најпознатите острови што ги наоѓаме Лезбос, Крит, Родос, Санторини, Миконос, Лерос, Евбеја и Самос.

Морето е помало на север, но неговата ширина се зголемува со приближувањето кон Средоземното Море. Така е познато по постоењето на различна присутна флора и фауна и споменатите острови. Други познати острови на југ се Родос, Карпатос, Случаи, Китера, Крит и Антикитера.

Одлично е место за одмор на одмор бидејќи има бројни заливи и влезови совршени за пливање и разгледување без премногу бури. Тие исто така имаат бројни заливи како резултат на постоењето на толку многу острови во толку релативно мала област. Неговата проценета површина е околу 214.000 700 квадратни километри. Максималната должина е XNUMX км. Неговиот најширок дел е широк околу 440 километри.

И покрај тоа што мислите и колку е мало, тоа е доста длабоко. Во него се забележани повеќе од 2.500 метри длабочина под морето во кое живеат сите видови бездни видови. Неговиот длабочина е пронајден на островот Крит со должина од 3.500 метри.

Поделба и мориња

Егејските брегови

Егејското Море има различни поделби на вода со поинакви карактеристики. Во првиот наоѓаме површински слој од најмалку 50 метри длабок во кој имаме температури во лето од околу 21-26 степени. Вториот слој е средниот, со длабочина што достигнува 300 метри и чија температура е околу 11-18 степени. Конечно, уште еден подлабок слој кој се протега од 300 метри до длабочините и, во него, температурите се помеѓу 13 и 14 степени.

Како што можете да видите, тоа е прилично топло море воопшто. Поради многуте острови и политиката на секој од нив, Егејското Море е поделено на три помали мориња. Нешто слично на она што се случува во Шпанија со Алборанското Море. Малите мориња се Крит, Тракија и Миртос, секој одговара на околниот остров. Ова море се храни од протокот што доаѓа од бројни реки меѓу кои ги наоѓаме Марица, Места, Естримон и Вардар.

Формирање на Егејско Море

Егејско крајбрежје и плажи

Некои можеби се прашуваат како е формиран овој вид на рака што произлегува од Средоземното Море. Ова се случи затоа што голема копнена маса се спушташе во длабочина се додека не предизвикаше депресија што создава различни струи. Дното на ова море има бројни падини и пукнатини како резултат на депресијата предизвикана од движењето на тектонски плочи.

Во одредени делови на светот, тектониката на плочите е поактивна од другите. Особено во областите на интраплатите и на рабовите. По неколку студии, беше можно да се открие дека ова море е прилично младо и дека се појавило кога се одвива процес на движење на кората. Земјината кора почна да се менува и на некои места се отвораа зони на издигнување и на други места на депресија. Така е формиран разновидниот релјеф на дното на Егејското Море.

Сосема е вообичаено да се види како сливот на ова море е континуирано нападнат од земјотреси и Вулкански ерупции да се биде во област со висока активност на плаки.

 Постоечка биодиверзитет

Биодиверзитет во Егејското Море

Ова море, иако мало, е богато со биодиверзитет. Постојат многу животински и растителни видови кои постојат таму. Флората и фауната се под влијание на Средоземното Море. Меѓу видовите што најмногу ги наоѓаме, можеме да видиме:

 • Сперматозоиди (Фитнер макроцефалус)
 • Делфини
 • Морнарски печати на мореМонахус монахус)
 • Заеднички шипки (Фокоена фокоена)
 • Китови

Можете исто така да најдете некои видови без'рбетници како декаподи, ракови и мекотели. Од своја страна, алгите се од големо значење во ова море бидејќи поголемиот дел од морската флора изобилува. Бидејќи теренот е карпест, оваа област не е толку изобилно како Карибите, но може да се асимилира со него. Постојат многу луѓе кои тврдат дека отишле на двете места и не се разликуваат толку многу. Маслиновите дрвја растат на копното исто како што се случува во Андалузија.

Главни закани

Закани на Егејското Море

Секако, и раката на човечкото суштество е присутна во ова море. Не затоа што беше прекрасно и мало море, ќе се ослободише од човечката контаминација. За огромното мнозинство на мориња и океани загадувањето е сериозен еколошки проблем што може да ја убие флората и фауната и, со тоа, сите економски и експлоатациони активности што можат да постојат.

Некои од најважните живеалишта на овие животински и растителни видови се деградираат од континуираното ѓубре што се фрла. Сето ова предизвика можност за истребување на многу видови кои го населуваат.

Освен загадувањето со истурање, звуците предизвикани од чамци го вознемируваат и менуваат начинот на живот на цетките и има постојани судири со бродови.

Се надевам дека со оваа информација ќе знаете повеќе за Егејското Море.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.