Европската унија заедно со Кина ќе го предводат Парискиот договор

Париски договор

Парискиот договор стапи на сила и одбележа пресвртница во историјата на борбата против климатските промени. Сепак, влегувањето во претседателството на Соединетите држави на Доналд Трамп не беше добра вест за нашата планета.

Се сеќаваме на тоа Доналд Трамп е негирач на климатските промени Затоа, Соединетите држави нема да го водат Парискиот договор, иако тие се едни од главните одговорни за емисиите на СО2 на глобално ниво. Европскиот комесар за климатско дејствување и енергија, Мигел Аријас Cañete, увери денес дека Европската унија ќе ја води заедно со Кина борбата против климатските промени, на кои, сега повеќе од кога било, и требаат силни земји за да го освојат.

Лидери во Парискиот договор

Кањете веќе потсети дека во поранешниот протокол од Кјото, САД исто така се откажаа и не ги почитуваа утврдените договори. Сепак, овој пат е поинаку. Унијата на сите земји за борба против климатските промени станува сè поопиплива.

Протоколот од Кјото е сè уште во сила до 2020 година, што ќе биде кога ќе биде заменет со Парискиот договор. Потсетуваме, иако Парискиот договор стапи на сила, тој се стреми кон зголемување на климатските активности и механизмите за транспарентност пред 2020 година, така што на овие самити се постигнуваат правила што го прават Парискиот договор оперативен. Исто така, служи за поставување на темелите на земјите да ги спроведуваат своите планови за борба против климатските промени од 2020 година.

адут

Според мислењето на Аријас Кањете, Европската унија е подготвена да ја предводи енергетската транзиција кон нов модел на развој со малку јаглерод. Покрај тоа, знаете дека ситуацијата во која не добивате поддршка од САД, ја имавме претходно, па дури и за да можете да напредувате. Исто така, ЕУ е таа што има најамбициозни цели за намалување на гасот и е таа што најмногу ги поддржува земјите во развој.

Постигнете модел без јаглерод до 2050 година

Кањете потсети дека Европската унија одвои 17.600 милијарди за финансирање на климата во 2015 годинаДека 90% од ресурсите на Меѓународниот фонд за прилагодување на климатските промени ги придонесе регионот, кој исто така придонесе со 4.700 милијарди во Зелениот климатски фонд, приближно половина од дарбата на овој фонд.

Намалување на глобалните емисии на СО2 и предводник на енергетската транзиција тоа е голем предизвик во борбата против климатските промени. За да се постигнат овие амбициозни цели, потребно е да се подготви и детализира законодавството потребно за усогласување со Парискиот договор. Кањете изјави дека ЕУ ќе регистрира план за карбонизација со детали за патот да не се испушти СО2 во 2050 година.

Мигел Аријас Cañete

Но, се разбира, одлуката на Кањете бара учество на сите земји-членки на Европската унија. Европската комисија ќе побара од секоја од земјите-членки реализација на сеопфатен план за енергија и климаНацртот мора да биде доставен во 2018 година за разгледување и последователно одобрување во 2019 година, датум до кога секоја земја исто така мора да ја заврши својата стратегија за јаглероднизација за 2050 година.

Нови планови за енергетска транзиција

Со цел да се решат трансформациите потребни за да се предводи енергетската транзиција, Кањете го потврдува тоа Мора да се отвори хоризонтална дебата за да се направат енергетски и климатски планови. Покрај тоа, Владата мора да ја вклучи комисијата за економски прашања во подготовката на планот, бидејќи тоа не е одговорност само на одделенијата за енергетика и животна средина.

За да се постигне енергетска транзиција кон почист и поодржлив развој на моделот, тоа е од суштинско значење развој на обновливи енергии и охрабрувајте грантови за истражување и развој за развој и иновации на технологија што ја подобрува енергетската ефикасност. Потребни се долгорочни политики кај владите, а не само политики насочени кон победа на избори.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   твблјуегс dijo

  Не мислам дека некој како г-дин Кањете, кој кога дојде на власт ги имаше сите свои средства во акциите на Репсол, е погоден за позицијата што ја извршува. Предизвиците за 2050 година ми изгледаат амбициозни. До тој датум, климатските промени веќе направија хаос. Самиот пазар ќе ги постави насоките за декарбонизација на економијата и овие господа знаат дека овој пазар ќе напредува побрзо отколку што тие имаат намера.

  1.    Германски порти Portо dijo

   Колку си во право. Климатските промени го прават своето денес и ќе бидат сè полоши и полоши. Да се ​​надеваме дека енергетската транзиција ќе дојде побрзо отколку што очекуваат.

   Ви благодариме за вашиот коментар, поздрав !!

 2.   Дејвид dijo

  Ставањето облози за 2050 година ми изгледа како многу неамбициозна работа. Сите знаеме за последиците што климатските промени ќе ги донесат до тој датум. За среќа, пазарот за обновливи извори и електрични возила ќе напредува побрзо отколку што сакаат да напредуваат овие господа.

  1.    Германски порти Portо dijo

   Во право си. Договорот од Париз е прилично амбициозен ако се сетиме на малиот ефект од Протоколот од Кјото. Покрај тоа, овој договор не зборува за ништо во врска со емисиите на метан, што е уште еден голем проблем што може да предизвика поништување на сите мерки преземени со овој договор.

   Ви благодариме за вашиот коментар! =)