Доналд Трамп продолжува да размислува дали да се повлече од Парискиот договор или не

Доналд Трамп

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, тој беше избран на неодамнешните избори. Како што веќе разговаравме во претходните објави, овој човек не верува во климатските промени, бидејќи смета дека тоа е „изум на Кинезите за зголемување на конкурентноста“. Тој веќе предупреди во својата кандидатура дека ако биде избран за претседател на Соединетите држави, ќе ги повлече сите средства што се на располагање за прашања поврзани со климатските промени.

Парискиот договор стапи на сила на 4 ноември оваа година, се обидува да намалување на емисиите на стакленички гасови на глобално ниво и го заменува претходниот протокол од Кјото. Сепак, Доналд Трамп сè уште се прашува дали да се повлече од Парискиот договор против климатските промени. Главната причина за изборот за повлекување е затоа што сметате дека останувањето во Парискиот договор би било „Почитувајте ги правилата што претставуваат ризик од губење на економската конкурентност за развиените земји како Кина.

Во интервју за телевизиската мрежа Фокс Вести Тој изјави дека сè уште ја разгледува идејата да може да излезе од Парискиот договор, бидејќи тој претставува конкурентен неповолност во споредба со другите земји. Сепак, дури и ако Доналд Трамп дефинитивно сакаше да излезе од Парискиот договор, за него не би било лесно. Бидејќи овој договор ја опфаќа одлуката за намалување на стакленичките гасови од повеќе од 100 земји, бидејќи е ратификуван, содржи клаузула што ќе ве присили да чекате околу четири години од моментот кога решив да го напуштам.

И покрај сите научници и студии што ги покажаа ефектите од климатските промени и кои се потенцираат поради зголемувањето на просечните температури на планетата, тој продолжува да инсистира дека „никој навистина не знае што се случува со климатските промени“. Но, мора да кажеме дека тој изјавил дека има „отворен ум“ со цел да се продолжи во овој договор.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.