Долина на смртта

пекол на карпи

Нашата планета има различни места кои изгледаат тотално нереални. Некои од нив имаат уникатни карактеристики кои ве тераат да сакате да ги посетите дури и ако името не го придружува. Тоа е за Долина на смртта. Долината на смртта е вториот по големина природен парк во САД, веднаш зад Јелоустоун и е дел од големата пустина Мохаве.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките, потеклото и куриозитетите на Долината на смртта.

клучните карактеристики

Долина на смртта

Долината на смртта е вториот по големина природен парк во Соединетите држави, втор само по паркот Јелоустоун и е дел од пустината Мохаве. Можеби знаејќи дека се наоѓа во пустина ни даде поим зошто го добил своето име. Сите знаеме дека Долината на смртта е најжешкото место на земјата. Местото има регистрирано 56,7 степени Целзиусови, највисоката температура досега забележана. Интересно е што најтоплото место на Земјата е во Соединетите Американски Држави, а не на другите континенти како Африка или Океанија.

Главната причина за овие температури е тоа што Долината на смртта е 86 метри под нивото на морето. Покрај тоа, како тоа да не е доволно, опкружен е и со високите планини на Сиера Невада. Овие формации го блокираат пристапот до облаците, така што речиси и да не паѓа вода во регионот во поголемиот дел од годината.

Во 1849 година, група доселеници се изгубиле во огромните рамнини на пустината Мохаве со своите вагони и добиток. По неколку недели, патувањето се претвори во пекол. Освен што ја поднесуваат дневната жештина, се соочуваат и со ноќниот студ. Тие палат автомобили за да запалат оган и ги јадат сите животни малку по малку за да преживеат. Кога конечно излегле од тоа место, една од женските експедиции се свртела и се простила од ужасното место извикувајќи: „Збогум долина на смртта“.

Дали има живот во долината на смртта?

Да, има живот. Поради недостигот на дожд што го споменавме погоре, нема да најдете речиси никаква вегетација, само неколку борови на врвот. Сепак, можеме да најдеме некои животни како којоти, диви мачки и пуми. Уште едно животно кое ќе можеме да го видиме, но од кое подобро држете се настрана, тоа е ѕвечарката. Ако ги видите и одеднаш сакате да се зближите, запомнете: ѕвечарките се најсмртоносниот вид змии во САД.

Со оглед на нејзиниот изглед и локација, не е изненадувачки што многу филмски и телевизиски режисери ја бараат Долината на смртта за нивните филмови и телевизиски серии. Овој амбиент во Калифорнија се прикажува во многу американски вестерни, како и во некои големи глобални хитови како „Војна на ѕвездите“.

Мистерија на подвижните карпи

карпи лазат

Постои феномен во Долината на смртта кој бил прикажан на многу телевизиски емисии и бил предмет на многу легенди и теории. Ова се подвижните карпи по кои е позната тркачката патека. Во раните 1940-ти, низа карпи кои сами се движеа беа откриени во област на долината, оставајќи траги од нивното движење. стотици камења од кои некои тежеле повеќе од 300 килограми, се движеле без објаснување и никој не видел како се движеле.

По неколку години истражување, откриено е дека карпите не се живи и дека ниту еден вонземјанин не ги поместил како некоја топка. Нивното движење се должи на поприроден процес. Малото количество дождовница што паѓа на регионот продира низ земјата и останува во слој под површината. Во текот на ноќта, оваа вода се замрзнува, поради што карпите се лизгаат многу бавно.

И покрај нејзиното име, Долината на смртта треба да биде задолжителна станица за секој што патува во Калифорнија. Тоа е спектакуларно место со прекрасен поглед, и љубителите на фотографијата и природата ќе уживаат во парк кој е поинаков од она на што се навикнати.

Потекло на долината на смртта

парк во долината на смртта

Најстарите познати карпи потекнуваат од протерозојската ера. пред повеќе од 1.700 милиони години. Иако поради метаморфниот процес, малку се знае за неговата историја. За палеозојската ера, пред околу 500 милиони години, податоците се појасни.

Студиите на карпите заклучија дека областа некогаш била покриена со топло, плитко море. За време на мезозоикот, земјата се издигна, поместувајќи го брегот околу 300 километри на запад. Ова издигнување предизвикало слабеење и кршење на кората, што довело до појава на терциерни вулкани, кои ја прекриле областа со пепел и пепел.

Пејзажот што го гледаме денес е формиран пред околу три милиони години. Тогаш експанзионите сили предизвикаа долината Панамин и долината на смртта да бидат одделени со планините Панаминт.

Басенот Бадвотер оттогаш се намалува и денес се наоѓа на 85,5 метри под морското ниво. Во последните три милиони години, езерските системи се појавија и поради глацијацијата, а потоа исчезнаа поради испарувањето, оставајќи зад себе обемни садови за сол. Најголемото од нив е езерото Менли, за кое се вели дека е долго 70 километри и длабоко 200 метри.

Што да видам во Долината на смртта

Басен со вода

Ова е најниската точка во Северна Америка. Денеска е 85,5 метри под нивото на морето, но процесот на тонење продолжува.

Телескопски врв

За разлика од басенот Бадвотер, ова е највисоката точка во Националниот парк Долината на смртта. Од сливот е висок 3.454 метри.

Поглед на Данте

Поради својата локација на повеќе од 1.660 метри надморска височина, Тоа е најдоброто место за уживање во панорамскиот поглед на Долината на смртта.

Палета на уметникот

Неговото име ја прави позната неговата привлечност. Нуди голема разновидност на бои во карпите на падините на Црните Планини.

Агуербери Поинт

На речиси 2.000 метри надморска височина, оттука можете да го видите басенот Бадвотер, опсегот Панаминт или солените станови на планината Чарлстон.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Долината на смртта и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.