Ла Ниња може да пристигне наесен и да предизвика климатски хаос

Девојката

По Ел Нињо, пристигнува неговиот антагонист: Девојката, што е природен феномен што ги лади водите на Пацификот и ја менува глобалната клима ... но на малку поинаков начин. Кога може да пристигне? Според НОАА, има 75% шанси оваа временска шема да се развие на есен.

Температурата на површината на Пацификот во близина на екваторот може пониско од 0,5 ° C, со што се фаворизира формирање урагани во Атлантикот.

Ла Ниња е феномен кој, за разлика од Ел Нињо, не е толку штетен како што може да помислите, но исто толку важно е и тоа што го предизвикува Не толку интензивно, но мора да бидете подготвени. Во Пацификот ќе имаат постудена и посува зима, и тоа е проблем за оние локалитети во кои дождовите во последно време не се видени многу, како што е Калифорнија. Од друга страна, и како што рековме на почетокот, во Атлантикот ќе има поголема активност на урагани, што, можеби, може да стигне до Шпанија, а да не го спомнувам тоа врнежите ќе бидат многу поголеми од нормалните во Азија, Австралија, па дури и во Јужна Африка.

Дали може да се предвиди Ла Ниња? Вистината е дека не, но се знае дека на секои 2 или седум години може да се појави, не секогаш по Ел Нињо, но според историските записи, шансите се зголемуваат кога тој бил особено силен и интензивен, како што беше овој пат.

Урагани во Атлантикот

Траектори на урагани во Атлантскиот океан. Слика - НАСА.

Како што можеме да видиме, иако сè започнува во одредена област на планетата, во реалноста завршува на глобално ниво, создавајќи на сите места некои промени во климата кои не можат и не треба да се игнорираат. Мора да бидете подготвени за она што може да се појави, за секој случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.