Голема мечка

Голема мечка

Кога зборуваме за starsвезди на небото, секогаш се именува Големата мечка. Тоа е најважното со constвездие на северното небо и трето по големина. Арктичкиот регион ја има оваа starвезда како свој амблем, бидејќи се наоѓа над неа. Многу е вообичаено да се види Големата Мечка покрај Аурора бореалис. Заедно создаваат еден од најубавите спектакли на небото.

Во оваа статија ќе ги именуваме сите карактеристики на оваа констелација и ќе дадеме важни информации за тоа. Дали сакате да дознаете повеќе за оваа важна констелација? Продолжете да читате и ќе научите

Историјат на Големата Мечка

Голема мечка во лето

Тоа е со aвездие кое е дел од една од четириесет и осум со constвездија што ги идентификувал астрономот Птоломеј. Патуваме во XNUMX век од нашата ера, каде овој астроном го нарече Арктос Мегале. На латински, зборот „урсус“ значи мечка, додека на грчки е „арктос“. Оттука и името Арктик.

Благодарение на Големата Мечка, целосно е опишан северниот регион на Земјата каде што се наоѓа Арктикот. Сите луѓе кои се среќаваат на географска ширина од + 90 ° и -30 ° можете да го прегледате. Голема Мечка е со theвездието што го гледаме како ја опкружува полската starвезда како ефект на ротација на планетата во текот на ноќта без да се крие покрај хоризонтот. Затоа, тој е познат како циркумполарен. Благодарение на ова, може да се забележи во текот на целата година на северната хемисфера.

Кога да се види

Мала Мечка и Мала Урса

Не сите starsвезди имаат најдобро време да ги видат. Во овој случај, најдобро време е во пролет. Theвездите што ја сочинуваат оваа констелација се помеѓу 60 и 110 милиони светлосни години. Четирите starsвезди што го компонираат се Мерак, Дубе, Фекда и Мегрез.

Опашката на со theвездието е составена од три starsвезди кои се движат од Алиот до Алкор и Мизар. Последните двајца имаат особеност дека не се двојни. Секој од нив е оддалечен три светлосни години едни од други. Последниот што ја сочинува редот е познат како Алкаид.

Најсјајните starsвезди во соelвездието

Со Constвездија на небото

Со Theвездието Голема Мечка има неколку посветли starsвезди, и затоа тие најмногу се истакнуваат. Меѓу нив имаме:

 • Алиот. Се карактеризира со тоа што е сина и бела џуџеста starвезда. Се наоѓа оддалечено околу 81 светлосни години со големина од 1,75 до 4 пати поголема од Сонцето. Исто така е и 127 пати посветла. Само што, на многу поголема оддалеченост, го гледаме помало.
 • Фекда тоа е бело средно што е оддалечено 84 светлосни години. Сјае со јачина од 2,43 и е 71 пати посјајно од Сонцето.
 • Мегрез Станува збор за сино-бела starвезда оддалечена околу 58,4 светлосни години и е 63% помасивна од Сонцето и 14 пати посветла.
 • Алкаид се разликува од другите starsвезди со тоа што е главна низа на бело и сино. Сместено е на 100 светлосни години од нашиот Сончев систем, шест пати поголемо од Сонцето и 700 пати повеќе светло.
 • Мизар и Алкор може да се идентификува како двојни starsвезди. Тие се едни од најгледаните на ноќното небо. Тие се познати како Коњ и Јавач и имаат бела боја. Тие се наоѓаат на растојание од 80 светлосни години и имаат Мизар што сјае со јачина од 2,23 и Алкор со 4,01.
 • Дабух тоа е џиновска starвезда која е оддалечена околу 120 светлосни години. Сепак, тоа е aвезда 400 пати посветла од Сонцето. Тоа е бинарен систем на starsвезди што кружат едни со други еднаш на секои четириесет години.
 • Чудо Идентификувано е како бела starвезда и е оддалечено 79 светлосни години. Има радиус 3 пати поголем од Сонцето и неговата маса. Се карактеризира со тоа што е 70 пати посветло.

Митови за соelвездието Голема Мечка

Митови за Големата Мечка

Оваа констелација поминала низ историјата со бројни имиња и бројки во зависност од местото каде што се видело и верувањето на секоја земја. На пример, Римјаните се смееја да видат во нејзините волови волови. Арапите видоа караван на хоризонтот. Другите општества се во можност да видат три starsвезди кои делуваат како опашка и можноста дека станува збор за кученца што ја следат нивната мајка. Може да бидат и ловци кои ја бркаат мечката.

Ирокеските Индијанци од Канада и Микмаците од Нова Шкотска ја толкувале мечката како да ја ловат седум воини. Според верувањата, овој прогон започнува секоја година во пролет. Почнува кога мечката ќе го напушти дувлото во Корона Бореалис. Кога ќе пристигне есента, мечката е уапсена од ловџиите и како резултат, умира. Неговиот скелет останува на небото додека новата мечка не излезе од нејзината пештера следната пролет.

Од друга страна, Кинезите ги користеле starsвездите на Големата Мечка како начин да знаат кога треба да им дадат храна на своите народи. Им укажуваше на времето кога недостасуваше храна. Оваа легенда за со theвездието раскажува дека Калисто, нимфа која и се посветила тело и душа на божицата Артемида, го привлекла вниманието на Зевс. Подоцна тој ја измами и, откако го роди нејзиниот син по име Аркас, кралица на боговите, Хера збесна и го претвори Калисто во мечка.

Години подоцна, кога Аркас отишол на лов, тој сакал ненамерно да ја убие мечката кога Зевс интервенирал и ги поставил Калисто и Аркас претворени во мечка. на небото како Голема Мечка и Мала Урса, соодветно. Поради оваа причина, овие со constвездија се циркумполарни и никогаш не се спуштаат под хоризонтот кога се гледаат од северните географски широчини.

Со ова ново знаење можете да дознаете повеќе за со theвездието Голема Мечка кога ќе го видите на небото. Важно е да знаеме што има на нашето небо за да знаеме повеќе за универзумот во кој живееме. Нешто вообичаено како оваа констелација не можеше да остане незабележано


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.