Германија ги доживува ефектите од климатските промени

Нуклеарна централа

Последиците од климатските промени се доживуваат низ целиот свет. Без понатаму, оваа 2015 година има многу природни катастрофи: земјотреси во Непал, вулкански ерупции како Кабулко, топли бранови што одземаат животи на многу луѓе во многу делови на светот ... Се чини дека Најлошата закана за човештвото е веќе тука, и тука е да остане.

Германија ги доживува ефектите од климатските промени.

Поточно, сушата предизвикува хаос на земјоделските полиња, како и на резервоарите за вода за пиење. Според истражувачот Моџиб Латиф од Универзитетот во Кил, ова не се ништо повеќе од недвосмислени знаци дека веќе почнуваат да се чувствуваат последиците од промената што се случува во климата. И не само тоа, но доколку не се преземат мерки за намалување на нејзините ефекти, и сушите и врнежите ќе бидат се поинтензивни, што ќе им наштети на граѓаните и на земјоделците.

Латиф понатаму истакна дека, во текот на изминатите неколку децении, овие две појави (суши и врнежи од дожд) се зголемуваат зачестено. Ако ова продолжи, рече тој, почнувајќи од 2050 година ако се исполнат предвидувањата развиени од истражувачите, нема да има друг избор освен да се прилагодиме.

Парк

Парковите можат да бидат еден од клучевите за намалување на ефектите од климатските промени

Додека за Латиф климатските промени се реалност, има и други кои сè уште претпочитаат да бидат скептични. Но, според нивните предвидувања, кон крајот на векот, земјоделците ќе мора да се соочат со значителни загуби, нешто што за возврат ќе влијае на населението, бидејќи е многу веројатно дека цената на храната ќе се зголеми поради големата побарувачка и се потешкото производство.

Но, мора да бидете оптимисти и сè уште постои можност да ги забавите климатските промени. Конференцијата на ООН ќе се одржи во Париз во декември и останува само да се чека договор така што сите земји во светот се борат против овој сериозен проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.