Географска несреќа

рок формации

Во областа на геологијата и географијата го имаме концептот на Географска несреќа. Познато е и под името на земјината форма. Тоа е карактеристика што ја наоѓаме на површината на земјата што е дел од земјата. Планини, ридови, печурки и рамнини се 4-те главни типови на земјишни облици што ги наоѓаме на нашата планета. Овие земјишни форми се познати под името на географската карактеристика.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тоа што е облик на земја, нејзините карактеристики и важност.

клучните карактеристики

морфологија на несреќи

Постојат форми на големи и помали релјефи. Помалите земјишни форми се оние мода, кањони, долини и сливови. Кога ги анализираме облиците на земјиштето, гледаме дека тие можат да постојат и под вода и на површината на земјата. И тоа е дека под водата се формираат и планински венци и сливови. Во науката, овој вид релјеф се изучува и под вода за да се знае морфологијата на дното на океанот.

Земјина форма е карактеристична геоморфолошка единица на површината на земјата. Секој од елементите што се дел од релјефот има одредена форма низ целата планета. Земјината форма е единица што припаѓа на морфологијата на земјата и ги вклучува сите различни форми на земјиште што можеме да ги набудуваме на планетата. Тие се географски одлики кои имаат различни елементи и благодарение на ова можеме да ги идентификуваме преку набудување.

Земјина форма и видови

природни делови

Ајде да видиме кои се главните видови на земјишни форми:

 • Обичен: Тоа е големо пространство на волнена земја со мали бранови. Кога бранувањата надминуваат надморска височина, тоа повеќе не се смета за рамнина. Големи површини на земја и уникатна вегетација и фауна.
 • Планински масиви: тие се збир на планини кои се испреплетени едни со други. Тие обично формираат екосистем како целина кој има карактеристики што овозможуваат развој на живот прилагоден на него.
 • Монтана: кога ќе видиме дека теренот се издига на повеќе од 700 метри од неговата основа, се смета за планина.
 • Клиф: тие се повисоки брегови кои паѓаат на море со издигнување на земјата. Обично има стрмен и многу стрмен наклон. Ако наклонот е помалку стрмен, тоа не е карпа.
 • Архипелаг: Тие се група острови кои се блиску еден до друг. Исто така, има максимално растојание што може да постои помеѓу островот и островот, така што тие го формираат архипелагот како целина.
 • Залив: тоа е влезот на морето на брегот. Постојат области на планетата каде влезот на морето е многу поизразен отколку во другите. Па, ова влегување на морето може да биде предизвикано од излезот на копнената површина кон морето или обратно.
 • Делта: Тоа е остров на устието на реките поради акумулација на седименти. Течените текови, главно реки, носат талог долж протокот. Тогаш е кога висината и наклонот се намалуваат и се таложат седиментите формирајќи ги овие мали острови што ги знаеме како делта.
 • Пустина: Тоа е суво земјиште на кое му недостасува вегетација поради недостаток на дожд и вишок на ерозија.
 • Естеро: тоа е мочурлив терен кој се исполнува со дождовница. Нормално, почвата е натоварена со органска материја и содржи голема количина на влага. Во време на суша, овие почви пукаат поради недостаток на влага.
 • Естивар: тоа е устието на река. Постојат различни морфологии за да се дефинираат утоки во зависност од протокот на реката. Реките кои се многу широки имаат поголеми утоки. Овие утоки обично се богати со хранливи материи, што ги прави одлични за размножување видови риби.
 • Остров: Тоа е парче земја што е опкружено со вода од сите страни. Ако само дел од него не е опкружен со вода, тој се смета за полуостров.
 • Лагос: тоа е слој на вода со променлива длабочина. Тие имаат тенденција да имаат слоевита вода во зависност од режимот на вода. Ако водата е во мирување, можно е да се генерираат различни цели слоеви, а тоа се термоклината. Ова не е ништо повеќе од слој каде што температурата останува стабилна на целата површина.
 • Океан: Тоа е огромно пространство на солена вода што се наоѓа како покрива поголем дел од површината на земјата. Иако светските океани ги нарекуваме со нивните различни имиња, тие не се ништо повеќе од иста вода што покрива поголем дел од земјата.
 • Платото: тоа е рамна површина во рамките на еден планински врв. Мора да се земе предвид дека за да постои плато мора да има планина која еродирала со текот на годините. Како да има рамнина на врвот на една планина. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе

Формирање и важност на земјиштето

Географска несреќа

Ајде да видиме каков е процесот на формирање на различните географски карактеристики. Повеќето од нив имаат тенденција да се формираат со тектоника на плочи. Ова значи дека тектонските плочи од кои е составена површината на земјата ќе се префрлат поради струењата на конвекцијата во мантијата на Земјата. Овој судир што постои помеѓу тектонските плочи е она што го предизвикува постоењето на географската несреќа. Ерозијата и седиментацијата се геолошки процеси кои влијаат на облиците на земјиштето што создаваат промени и ги менуваат нивните форми.

Исто така, треба да се додаде дека некои биолошки процеси и фактори исто така можат да влијаат на формирањето на географските карактеристики. На пример, разни биолошки фактори влијаат на морфологијата на дините, коралите, алгите и гребените. Прекувремено, Овие биолошки фактори се трансформираат во модифицирање на обликот на различните географски карактеристики.

Да видиме каква е важноста на географската несреќа. Повеќето од нив се од витално значење за луѓето, градовите и заедниците. И ова над значајните растења на човечки ресурси, туристички атракции, историски интерес и природна бариера што ги предизвикува и формата на различните видови клима. Постојат планини со голема надморска височина кои целосно ја модифицираат климата на целата околна област. Да се ​​биде извор на природни ресурси за човечки суштества, тоа е исто така економично. Постојат некои економски богати места, благодарение на присуството на облик на земја.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е форма на земја и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.