Галилео Галилеј

Галилео Галилеј и неговиот придонес во астрономијата

Во светот на физиката и астрономијата има бројни теории кои владеат во моментот. Прво, за да објаснат како функционира универзумот, тие ни рекоа дека Земјата е центар на универзумот во геоцентрична теорија. Подоцна, благодарение на Никола Коперник, и неговиот хелиоцентрична теорија, се знаеше дека Сонцето е центар на Сончев систем. По револуцијата на хелиоцентризмот, се сметал таткото на модерната наука Галилео Галилеј. Станува збор за италијански научник кој ги формулирал првите закони на движење. Тој донесе голем напредок во светот на астрономијата, како што ќе видиме на овој пост.

Дали сакате да дознаете повеќе за Галилео Галилеј? Тука ви кажуваме сè.

Биографија

Галилео Галилеј

Галилео Галилеј е роден во Пиза во 1564 година. Преку некои писма, можеме да дознаеме за неговата мајка. Таткото, Винченцо Галили, беше Фиренца и потекнуваше од семејство кое долго време беше славно. Тој беше музичар по вокација, иако економските потешкотии го принудија да се посвети на бизнисот. Од неговиот татко, Галилео наследил вкус за музика и неговиот независен карактер. Благодарение на овој борбен дух беше можно да се напредува во светот на истражувањето.

Во 1581 година започнал да студира на Универзитетот во Пиза, каде што можел да се запише во светот на медицината. По 4 години таму, го остави без да добие никаква титула, иако знаеше многу за Аристотел. Иако не доби диплома, започна во светот на математиката. Тој посвети неколку години од својот живот посветени на математиката и исто така се интересираше за сè што беше филозофија и литература. Откако одржа експериментални часови во Фиренца и Сиена, тој се обиде да се вработи на Универзитетот во Болоња, Падова и во самата Фиренца.

Веќе во Пиза, Галилео состави текст за движење и ги критикуваше објаснувањата на Аристотел за паѓање тела и движење на проектили. И тоа е дека Аристотел, Две илјади години претходно, тој тврдеше дека потешките тела паѓаат побрзо. Галилео докажа дека ова е лажно со истовремено исфрлање на две тела со различна тежина од врвот на кулата. Тие беа во можност да контрастираат што тие истовремено удрија на земја.

Тој се фокусираше на набудување на фактите и нивно подложување на услови што може да ги контролира и спроведување на мерливи експерименти.

Прв телескоп

Галилео со телескоп

Со смртта на неговиот татко во 1591 година, Галилео бил принуден да преземе одговорност за своето семејство. Поради ова, започнаа некои економски тешкотии што се влошуваа со текот на годините. Во 1602 година тој можел да ги продолжи студиите што ги започнал за движењето и тој започна со изохронизам на нишалото и неговото движење по навалена рамнина. Со овие студии тој се обиде да потврди кој е законот за пад на басот. Во 1609 година ги развил сите свои идеи што служеле за објавување на неговото дело наречено » Говори и математички демонстрации околу две нови науки (1638) ».

Истата година тој отиде во Венеција за да побара зголемување на платата и имаше вест за постоењето на нов оптички инструмент што се користеше за наб obserудување од далеку. Тогаш Галилео Галилеј посвети години на напор да го подобри и да го направи првиот телескоп.

Потоа тој стана човекот кој направил инструмент што е и е од голема научна корист и да знае сè што имаме надвор од планетата. Во 1610 година беа направени првите набудувања на Месечината. Тој толкуваше дека она што го гледа е точен доказ за постоењето на планини на нашиот сателит.

Кога откривате 4 сателити на Јупитер, тој можеше да знае дека Земјата не е центар на сите движења. Покрај тоа, тој можел да забележи дека Венера имала некои фази слични на месечината. Така се потврди хелиоцентричниот систем на Коперник. Галилео напишал текст со полна брзина затоа што сакал да ги соопшти сите свои откритија. Не помина многу време и го препознаа за неговата работа „Сидереал месинџер“. Јоханес Кеплер Прво не му верував. Сепак, подоцна тој можеше да ги види сите предности што произлегоа од користењето на телескопот.

Астрономски откритија

Галилео Галилеј и неговите откритија

Тој издаде бројни писма во кои даде недвосмислен доказ за целата општа структура на територијата. Тој исто така изјави дека сите овие тестови се оние што му биле дадени на Коперник можноста да се отфрли геоцентричниот систем на Птоломеј. Во тоа време, за жал, овие идеи ги интересираа инквизиторите. Сепак, тие тврдеа за спротивно решение и почнаа да се сомневаат дека Коперник е еретик.

Последната фаза од животот на Галилео Галилеј започна кога тој се насели во Фиренца во 1610 година. Во овие години, веќе беше објавена книга за сончеви дамки што ги откри германскиот језуит Кристоф Шајнер. Галилео веќе ги забележал овие сончеви дамки и им ги покажал на некои важни луѓе кога бил во Рим. Ова патување што го направи во Рим многу му помогна бидејќи стана член на Академијата деи Линчеи. Ова општество беше првото посветено на науката што траеше со време.

Во 1613 година астрономското истражување на Историја и демонстрации за сончевите дамки и нивните несреќи, каде што Галилео излезе против толкувањето на Шајнер. Германскиот језуит сметал дека местата се екстрасоларен ефект. Текстот започна голема полемика за тоа кој прв открил сончеви дамки. Ова го направи Језуитот стана еден од најжестоките непријатели на Галилео Галилеј од областа на науката и истражувањето.

Се разбира, сето ова стигна до ушите на инквизицијата. Галилео бил повикан во Рим да одговори на некои обвинувања. Астрономот беше земен во градот со големи показатели на почит и, како што напредуваше дебатата за неговите обвинувања, инквизиторите немаше да ја свиткаат раката или доброволно да ги следат добрите аргументи што ги напушта.

Во 1616 година добил опомена да не ги предава јавно теориите за Коперник. Конечно, на 70-годишна возраст, Галилео веќе беше мудар човек и Умре во зори на 9 јануари 1642 година.

Се надевам дека биографијата за Галилео Галилеј ви помага да дознаете повеќе за научниците кои направија револуција во астрономијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.