Вулкан што еруптира

Опасност од вулкан

Од вулканите многу се плашат во многу области во светот поради нивната способност да уништат сè. Ова се потсетници дека нашата планета мора да нè предупреди дека е способна да ја ослободи целата своја потиснато бес во секое време. За научниците, предвидувајќи а Вулкан што еруптира многу е комплицирано. Постојат бројни варијабли кои влијаат на овој процес. Некои вулкани се позагрижувачки од другите со оглед на нивниот висок потенцијал за опасност или поради популацијата врз која можат да влијаат.

Во овој пост ќе зборуваме за сите карактеристики на вулканот што еруптира и кои се вулканите чии ерупции се најнеизбежни и очекувани. Вие сакате да дознаете повеќе?

Опасност од вулкан што еруптира

Вулкан што еруптира

За природен феномен како бура, торнадо, ураган или, како во овој случај, вулкан што еруптира за да има одредена опасност, мора да има популација на која може да влијае. С.јас природен феномен не влијае на човечкото суштество „не е опасно“. Затоа, може да се каже дека, во зависност од можното влијание врз човечките добра и животи, нивната опасност се зголемува или намалува.

Вулканот што еруптира може да биде многу опасен во зависност од видот на ерупцијата што ја имате. Постојат различни видови на ерупции. Овие се главните:

 • Хавајски ерупции: Овој вид ерупција има целосно базалтен состав. Неговото име се должи на фактот дека се јавува на некои острови како што е архипелагот Хаваи. Лавата е обично доста течна.
 • Стромболијални ерупции: Најпознати се по тоа што се појавуваат во филмови и серии. Магмата е многу течна и се состои од базалт. Може да се види дека магмата полека се крева нагоре во колоната на вулканот сè додека не генерира експлозија и не ја ослободи целата лава. Во него се произведуваат меурчиња исто како и во филмовите.
 • Вулкански ерупции: Ние наоѓаме помалку експлозивен вид ерупција. Тоа се случува кога вулканскиот канал е полн со лава и, со акумулација, е откриен за да се извлече сè. Експлозиите на овие магми можат да траат до неколку часа.
 • Плинијански ерупции: Овие ерупции се карактеризираат со големо присуство на гасови. Кога магматските материјали се мешаат со емитираните гасови, се формираат прирокласти. Познатиот пемзамен е формиран во овие ерупции.
 • Ерупции на Сурцејан: Тие се случуваат кога магмата комуницира со морската вода. Ако ова е во големи количини, ќе има експлозии како оние што се случија на вулканот Сартси (оттука и неговото име).
 • Хидровулкански ерупции: Во нив има експлозија произведена од водената пареа над карпата. Овие експлозии генерираат разорни ефекти и истураат кал.

Вулканите „чекаат“ за ерупција

Ерупција на вулкан

Кога зборуваме за вулкан во очекување на ерупција, тој останува прилично двосмислен. Тоа е затоа што може да биде скоро геолошки активен или скоро антрополошки активен. За геологија, геолошко време тоа е скалата со која се случуваат сите процеси на Земјата. Скалата е милиони години и не е век како оној на човечкото суштество.

Така, вулкан може да биде геолошки „во очекување“ да избувне и воопшто да не влијае на луѓето во сегашно време. Земете ја на пример ерупцијата на Вулкан Килауеа. Замислете дека е геолошки во очекување. Ова би предизвикало да избувне во рок од 250.000 XNUMX години. За геолошко време, оваа бројка со години е мала. Сепак, од човечка скала е незамисливо. Сигурно нема да ви пречи да знаете дека метеорит ќе ја погоди нашата планета за 250.000 години.

вулкани во очекување на ерупција

Вистински пример е вулканот Јелоустоун Калдера. Нивниот осип се предвидува да биде особено лош. Експертите тврдат дека протокот на лава ќе се протега помеѓу 50 и 65 километри. Вулканот може да не еруптира илјадници години. Сепак, би имале само едногодишно предупредување за да се подготвите за ваков катастрофален настан.

Научниците учат за вулкан што еруптира за да го разберат однесувањето и да се обидат да го предвидат. Многу малку се знае за вулканите кои моментално се активни во светот. Она што е познато е дека на планетата има 550 вулкани. Овој број не ги вклучува оние што се наоѓаат на дното на океаните. Само вулкани кои се во близина на населените области од првиот свет, како на пр редовно се следат САД, Јапонија или Италија.

Студии за вулкани

лава и пирокластични текови од вулкан што еруптира

Научниците постојано ја испитуваат веројатноста за влегување на вулкан што еруптира. За да дознаете кои се најверојатно да еруптираат, списокот на вулкани кои имале некаков вид ерупција е земен во предвид. За да се заштити населението од катастрофа, треба да се зголеми будноста и да се отстранат луѓето кои можат да бидат изложени на ризик. Кога населението е отстрането, населението може да создаде лажни аларми и одбивање. Затоа, важно е да бидете целосно сигурни дека ерупцијата на вулканот е неизбежна.

Како што рековме во текот на објавата, доста е комплексно да се знае кои вулкани можат да еруптираат. Научниците успеаја да ги идентификуваат вулканите на кои им треба повеќе надзор. Направен е список со најважните. Ова не значи дека вулканите на списокот треба да еруптираат.

лава тече од вулкан

Вулканите што се појавуваат на списокот се многу непостојани. Повеќето од нив се во многу населени региони со важни економски средства. Тие се способни да генерираат тони пепел, пирокластични текови, текови на лава, итн.

Сите овие фактори се доволно опасни за само да паднат. Потребно е да се зголеми будноста и да се биде подготвен да се евакуира населението што е можно побрзо.

Ова се 16-те вулкани на списокот:

 • Авачински-Коријаски во Камчатка, Русија
 • Колима во Халиско, Мексико
 • Галерас во Нарињо, Колумбија
 • Мауна Лоа на Хаваи, САД
 • Етна во Сицилија, Италија
 • Мерапи во Централна Јава, Индонезија
 • Нијарагонго во Северен Киву, Демократска Република Конго
 • Рениер во Вашингтон, САД
 • Везув во Кампанија, Италија
 • Unzen во Нагасаки / Кумамото, Јапонија
 • Сакураџима во Кагошима, Јапонија
 • Санта Марија во Quetzaltenango, Гватемала
 • Санторини во Јужен Егеј, Грција
 • Вулканот Таал во Калабарзон, Филипини
 • Теиде на Канарските острови, Шпанија
 • Улавун во Нова Британија, Папуа Нова Гвинеја

За доброто на луѓето што живеат на овие места, се надевам дека нема да избувнат во човечки размери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.