Вознемирувачко видео покажува топење на еден глечер на Алјаска од 2007 до 2015 година

Глечер Менденхал

Глечер Менденхал (Алјаска)

Како што се загрева планетата, мразот на половите се топи предизвикувајќи нивото на морето постепено да се искачува. Иако има луѓе кои се скептични за глобалното затоплување, тажната реалност е дека секоја година површината на глечерите се намалува, како глечерот Менденхал на Алјаска.

За да му покаже на светот што се случува, фотографот Jamesејмс Балонг создаде програма наречена Extreme Ice Survey, во која, преку фотографии се обидува да ја подигне свеста за влијанието што луѓето го имаат на планетата. Така, и со видеа во брзо движење, демонстрира дека топењето на мразот е реално. Оној што ќе ви го покажеме е еден од нив.

Глечер Менденхал во Алјаска намален ниту повеќе ниту помалку од 550 метри од 2007 до 2015 година. Во текот на зимата замрзнатата површина се зголемува и со доаѓањето на летото се намалува, што е нормално како резултат на падот / зголемувањето на температурите што ги доживува регионот во овие сезони. Сепак, можете да видите како има помалку мраз секоја година.

Глобалното затоплување предизвикува губење на мразот, и тоа побрзо и побрзо. Минатата година во текот на зимата, арктичките плови обележаа една или две маснотии над нулата, кога тие треба да бидат 30 степени под нулата. Така, одмрзнувањето започна порано: 13 мај, што беше најраниот датум во последните 73 години записи.

Глечер во Алјаска

Тоа е загрижувачка состојба. Ако се стопеа сите глечери во светот, нашиот свет никогаш повеќе нема да биде ист. Треба да направиме нови мапи, затоа што островите и крајбрежјето би биле под вода.

Денес во многу региони тие веќе имаат проблеми со поплавите. Во Европа тие започнаа да преземаат мерки за да се избегне катастрофа. Прашањето е дали ќе дејствуваме на време?

Кликнете овде за да го погледнете видеото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.