Секое евро инвестирано во климатските промени ќе заштеди 6 евра во иднина

инвестирањето во климатските промени заштедува во иднина

Во сите аспекти на животната средина, превенцијата е најдобрата алатка. Како што секогаш велат, „превенцијата е подобра од лекот“. На пример, за прашањето на шумски пожари, многу е подобро да се инвестира во добро управување со природните простори, отколку обидот да се санира штетата предизвикана од шумскиот пожар.

Во случај на климатски промени, не е изненадувачки што најдобрата одлука што може да се донесе е да се спречи наместо да се лекува. Секое евро што е инвестирано во Европската унија за запирање на климатските промени заштедува до шест евра во иднина. За што станува збор?

Инвестирајте во превенција на климатските промени

Инвестирањето во климатските промени е корисно за градовите

Поради фактот што ефектите од климатските промени сега се помалку интензивни отколку што ќе бидат во иднина според многу научни предвидувања, поевтино е да се инвестира сега во запирање на ефектите од тоа или во ублажување на нејзините последици отколку да се чека да се обиде да ги реши проблемите во Блиска иднина. Јасно е дека е подобро да се инсталираат противпожарни апарати во просторија за да се спречи каков било пожар, отколку да се обидат да го изгаснат пожарот кога тој веќе се проширил низ целата зграда.

Во периодот 2014-2020 година, ЕУ ќе одвои 20 проценти од својот буџет, околу 180.000 XNUMX милиони евра, мерки поврзани со борбата против климатските промени и намалувањето на загадувачките емисии. Прегледувајќи ги политиките на заедницата за климата и енергијата за да ги намалиме ефектите од климатските промени, откривме дека една од целите поставени за 2030 година е да се намалат емисиите на СО40 за 2%. Ова намалување на СО2 може да спречи понатамошно затоплување на Земјата и подобрување на квалитетот на воздухот.

Покрај тоа, да придонесе за намалување на емисиите на СО2, Исто така, имаме 27% зголемување на обновливата енергија и уште 27% на енергетската ефикасност што ЕУ ги предлага за 2030 година. Зборуваме за подобрување на одржливоста на животната средина: намалување на емисиите на загадувачки гасови и инвестирање во чиста енергија. Сето ова ќе значи заштеда од 7 до 13.000 XNUMX милиони евра годишно.

Заговори меѓу градоначалниците

Пактите меѓу градоначалниците се неопходни за донесување одлуки на локално и регионално ниво

Договорите меѓу градоначалниците на градовите играат фундаментална улога кога станува збор за спроведување активности на локално и регионално ниво. На пример, треба да се охрабри вклучувањето на климатските и еколошките критериуми во договорите за јавна администрација. На овој начин ги „принудуваме“ компаниите да ги почитуваат мерките што помагаат во намалувањето на влијанијата врз животната средина и придонесуваат за добра одржливост на животната средина, без губење на економскиот развој.

За езеро, Европската комисија ги интегрираше своите климатски активности во сите свои институции. За да го стори тоа, тој има намера да одвои 20% од вкупниот буџет за периодот 2014-2020 на активности поврзани со климата, што претставува околу 180.000 милиони евра.

Исто така, околу 315.000 милиони евра од Европскиот фонд за стратешки инвестиции, ќе се користи за про-еколошки активности и за намалување на ефектите од климатските промени. Денес, скоро сите проекти ги бараат овие средства, бидејќи тие се директно поврзани со климата и енергијата.

Водечка европска унија во светот против климатските промени

инвестирањето против климатските промени е добра одлука

Да се ​​потсетиме дека, по повлекувањето на Соединетите држави од Парискиот договор, Европската унија и Кина ја водат борбата против климатските промени. Ние мора да продолжиме и да истраеме од причини на одржливост, економија, климатска стабилност и потрага по иднина за сите. Затоа, секое евро што е инвестирано сега во борбата против климатските промени, може да заштеди околу 6 евра со тоа што не мора да ги ублажува последиците од пожарите, поплавите и другите катастрофи предизвикани од него.

Ова служи како одраз за сите нас кога станува збор за размислување за свет во кој преовладуваат одржливоста на животната средина, економскиот развој и дејството на зачувување на светот што е погоден за живеење за сите и за нашите идни генерации.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.