Влегуваме во нова геолошка фаза: Антропоценот

влијанија врз човекот

Времето во геологијата не се мери со години, се мери со милиони години. Овие се нарекуваат еони и најпознати геолошки епохи се палеоценот, холоценот итн. Но, сега, во моментов, кој и да е роден во 1950 година, ќе се чувствува многу постаро бидејќи живее две различни геолошки времиња.

Во моментов, по последното ледено доба, влегуваме во холоценот, но со оглед на големото влијание што луѓето го имаат на Земјата, влезе во нова страница во геолошкиот календар, Антропоценот.

Антропоценски докази

Еден од тестовите што ја означуваат промената на курсот на нашата планета е во вливот на Билбао. Тоа е седумметарска лента од талог акумулирана со индустријализацијата. Еден метод за проучување на античките времиња на земјата е со проучување на акумулацијата на седименти низ историјата. Исто така, Овие индустриски седименти се веќе дел од животот на планетата.

Антропоцен

Групата научници кои беа одговорни за одлучување за ова се согласија да кажат дека го поминавме холоценот за да влеземе во антропоценот. Отпечатокот на човечки активности ќе биде засекогаш врежан низ целата планета како препознатлива линија во слоевите што ќе се види илјадници или милиони години од сега во пештери и карпи, трајна референца за научниците за иднината. Назначена група специјалисти одлучи тоа антропоценот започнува во 1950 година со радиоактивен отпад од атомски бомби.

Нашите активности ја трансформираа планетата

Со нашите активности ја сменивме Земјата. Ова е моментот во кој успеавме да го промениме животниот циклус на планетата, извадувајќи ја од нејзината природна варијабилност. Многу екосистеми, живеалишта, видови на животни и растенија, бактерии и други се прилагодуваат и развиваат на нашиот начин на живот, наместо да бидат спротивни.

геолошка фаза

Ознаката што предизвикува почеток на оваа геолошка епоха се радиоактивните остатоци од плутониум, по бројните тестови на атомски бомби извршени во средината на 7 век. Стратумот висок околу XNUMX метри таму каде што се наоѓаат остатоците од згура испуштени од високи печки помеѓу 1902 и 1995 година може да се видат на зацементираната плажа Тунелбока.

Барања за назначување на нова геолошка фаза

суши

За да се назначи почетокот на новата геолошка фаза, треба да има сигнал кој, на глобално ниво, ги синхронизира сите промени на планетарно ниво. Отпрвин, специјалистите ја сметаа 1800 година за почеток на датумот на Антропоцен, со индустриската револуција. Сепак, беше отфрлена затоа што неговиот отпечаток не станува подеднакво и во исто време од сите страни на планетата.

Важното нешто во врска со овој случај не е дека човечкото суштество оставило свој белег. Ова се прави долго време, дури илјадници години. Клучот за назначување на нова геолошка фаза е дека тоа е промена на циклусот во однесувањето на целата планета. Ова е предизвикано од нашите човечки активности, загадувањето, пластиката, емисиите на стакленички гасови, индустрискиот отпад, промената на екосистемите, масовното исчезнување на биодиверзитетот, закиселувањето на морињата ... Многу од овие промени се геолошки долготрајни, а некои се неповратни.

антропоценски седименти

Затоа оваа научна пресуда беше доволна да го означи почетокот на Антропоценот како нова геолошка фаза во која главниот јунак на промените во животната средина и во Земјините циклуси е човечкото суштество. Доказите што ја обележуваат оваа фаза од Антропоценот ќе траат засекогаш на нашата планета.

Ова генерира разни полемики за неуспехот на човечките суштества во нашето општество, особено со доаѓањето на климатските промени. Не може да се суди дали фактот дека диносаурусите изумреле бил добар или лош, а сепак не сме биле таму и далеку од тоа, ние бевме причина за нивното истребување. Но, денес денес, ние сме одговорни за промените на планетата. Затоа се појавуваат сомнежи за нашата „вредност“ на оваа планета. Дали сме чума или болест за остатокот од видовите?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.