Вануату, регионот на светот најранлив на климатските промени

Колиба во поплавениот Вануату

Слика - Sprep.org

Ivingивотот на тропски остров може да биде вистинско чудо, особено кога не треба да се грижите за суша: климата е блага во текот на целата година, има плажи кои се полни со живот, џунгли со мноштво растенија и животни уникатни во светот ... Но поради климатските промени, исто така може да биде опасно.

Во Вануату нивото на морето се зголемува побрзо отколку во кој било друг дел на светот. Просекот е 6 милиметри годишно од 1993 година (Вкупно 11 сантиметри), додека на друго место просекот е помеѓу 2,8 и 3,6 мм / година, така што оваа прекрасна навредлива земја е сериозно загрозена.

Значи, тој го соопшти тоа Гринпис, кој заедно со актерот и модел Јон Кортајарена направи експедиција во Вануату за да види од прва рака како е да се живее таму, посетувајќи ги заедниците кои веќе мораа да се преселат како резултат на покачувањето на нивото на морето. Земјата е толку ранлива што оваа појава во моментов им се заканува на 100.000 луѓе. Но, ова не е единствениот проблем.

Тропските бури се уште една од најсилно загрозените во земјата, погодени од 30.000 луѓе. Ова значи дека половина од населението на Вануату е изложено на природни катастрофи секоја година.

Тропска бура во Вануату

Слика - NBC

Портпаролката на Гринпис, Пилар Маркос, изјави дека „не станува збор за алармирање, но научниците најавуваат дека времето истекува: Доколку не се преземат соодветни мерки пред 2020 година, ќе биде сè потешко да се спречи зголемувањето на температурата на планетата над 1,5ºС.. Ограничување над кое најверојатно ќе се случат најлошите феномени предизвикани од климатските промени. '

Тој исто така рече дека во 2011 година 34% од енергијата што ја бара Вануату доаѓа од обновливи извори, и очекуваат дека до 2030 година ќе биде 100%, што дава многу да се размислува. Дали човечкото суштество прави нешто навистина ефективно само кога проблем го погодува директно? Ако е така, ќе биде многу тешко за планетата Земја да остане толку убава кога ние возрасните денес ќе им ги оставиме на возрасните од утре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.