Фотографии: Вака изгледаше светот за време на »Часот на планетата Земја»

Час на планетата Земја

Минатата сабота 25 март имаше многу посебен час: од 20.30 до 21.30 часот во секоја земја светлата беа исклучени со цел да се подигне свеста за климатските промени. Тоа беше Часот на планетата Земја, околу 60 минути што треба да бидат секогаш, секој ден, бидејќи достигнуваме точка кога ќе останеме без простор додека го загадуваме.

Но, нема да зборуваме за тажни работи, туку за прекрасните фотографии што ни ги остави на 25 март 2017 година. Вака изгледаше светот тој ден.

Храмот Ват Арун во Бангкок

Храмот Ват Арун во Бангкок. Слика - Ambito.com

Скоро 7000 градови од повеќе од 150 земји учествуваа на »Часот на планетата Земја», настан што Светскиот фонд за природа (WWF) го организира веќе 10 години. Самиот настан е едноставен: се состои во исклучување на светлото со часови, но кога милиони луѓе го прават токму тоа, резултатот може да биде спектакуларен. Како што беше.

Бразил, Бангкок, Мадрид, Билбао и многу, многу други сакаа да се приклучат на овој голем настан кој вети дека ќе биде историски, бидејќи овој пат, и како и обично, стотици амблематски градби се додадени на списокот на оние што тие беа во темница еден час, како московскиот Кремlin.

Сиднеј за време на Часот на планетата Земја

Сиднеј (Австралија). Слика - Дејвид Греј 

Први што го прославија тоа беа Австралијците, кои ги затворија мостот Харбор и Операта во Сиднеј, градот каде што се појави оваа иницијатива во 2007 година. Во тоа време имаше учество на околу 2000 бизниси и 2,2 милиони луѓе, но следната година имаше 50 милиони учесници од 35 земји.

Токио кула, Јапонија

Токио кула (Јапонија). Слика - Исеи Като

Во Азија тие исто така сакаа да придонесат со своето зрно песок. Во Јапонија, Токиовата кула изгледаше вака од 20.30 до 21.30 часот, И Во главниот град на Тајланд, Бангкок, иконскиот храм Ват Арун ја покажа својата кралска убавина ноќе од саботата.

Мадрид за време на Часот на планетата Земја

La Cibeles и La Puerta de Alcalá во Мадрид. Слика - Виктор Лерена

Ниту Шпанија не сакаше да остане зад себе. Мадрид се приклучи на иницијативата со исклучување на Ла Сибелес и Пуерта де Алкала; додека Билбао го исклучи театарот Аријага:

Билбао

Театар „Аријага“, во Билбао. Слика - Мигел Тоња

А ти, дали го исклучивте светлото? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.