Хигсовиот бозон

честички

Во гранката на квантната физика, се прави обид да се проучи механизмот со кој потекнува масата на универзумот. Благодарение на ова, можно е да се открие Босонот на Хигс. Тоа е елементарна честичка за која научниците сметаат дека има фундаментална улога во знаењето како настанал универзумот. Потврдата за постоењето на универзумот е една од целите на Големиот хадронски судир. Тоа е најголемиот и најмоќниот акцелератор на честички во светот.

Во оваа статија ќе ви кажеме и што е бозон на Хигс, кои се неговите карактеристики и колку е важен.

Важноста на Хигсовиот бозон

што е хигсовиот бозон

Важноста на Хигсовиот бозон е дека таа е единствената честичка што може да го објасни потеклото на универзумот. Стандардниот модел на физика на честички совршено ги опишува сите оние основни честички и интеракциите што ги имаат со околината што ги опкружува. Сепак, останува да се потврди важен дел, а тоа е она што може да ни даде одговор за потеклото на масата. Мора да се земе предвид дека ако постоењето на масата на универзумот се одвиваше поинаку од онаа што ја знаеме. Ако електронот немаше маса Атомите не би постоеле и материјата не би постоела како што ја знаеме. Ако има маса, немаше да има хемија, биологија и живи суштества.

Со цел да се објасни важноста на сето ова, Британецот Питер Хигс во 60-тите години од минатиот век претпостави дека постои механизам познат како Хигсово поле. Исто како што фотонот е основна компонента кога се повикуваме на магнетни полиња и светлина, ова поле бара постоење на честичка што може да ја состави. Тука лежи важноста на оваа честичка, бидејќи таа е одговорна да го направи полето да работи.

Работа на механизмот

Босонот на Хигс

Toе објасниме малку како работи механизмот на полето Хигс. Тоа е еден вид континуитет што се протега низ целиот простор и е составен од безброј броеви на Хигсовите бозони. Тоа е масата на честичките кои би биле предизвикани од триење со ова поле, па може да се заклучи дека сите честички кои имаат поголемо триење со ова поле имаат поголема маса.

Постојат многумина од нас кои навистина не знаат што е бозон. Со цел да разбереме повеќе од сите овие малку посложени концепти, ќе анализираме што е бозон. Субатомските честички се поделени во два вида: фермиони и бозони. Овие први се задолжени за составување на материјата. Материјата што ја знаеме денес е составена од фермиони. Од друга страна, ги имаме бозоните кои се одговорни за носење на силите или интеракциите на материјата меѓу нив. Односно, кога материјата може да комуницира помеѓу едното и другото, таа врши сила и се определува од бозоните.

Знаеме дека компонентите на атомот се електрони, протони и неутрони. Овие компоненти на атомот се фермиони, додека фотонот, глуонот и бозоните W и Z се одговорни за електромагнетните сили, соодветно. Тие се исто така одговорни за силните и слабите нуклеарни сили.

Откривање на Хигсов бозон

квантната физика

Хигсовиот бозон не може да се открие директно. Причината за ова е што откако ќе се случи нејзиното распаѓање, тоа е скоро моментално. Откако ќе се распадне, се појавуваат други елементарни честички кои ни се попознати. Значи, можеме да ги видиме само стапалките на Хигсовиот бозон. Оние други честички што може да се детектираат кај LHC. Во внатрешноста на честичките забрзувачки протони се судираат едни со други со брзина многу близу до светлината. Со оваа брзина знаеме дека има судири на стратешките точки и таму може да се постават големи детектори.

Кога честичките се судираат едни со други, тие генерираат енергија. Колку е поголема енергијата генерирана од честичките кога се судираат, толку поголема маса може да имаат добиените честички. Бидејќи теоријата утврдена од Ајнштајн не ја утврдува нејзината маса, туку потребни се широк спектар на можни вредности, забрзувачи на честички со голема моќност. Целото ова поле на физиката е нова територија за истражување. Тешкотијата да се знаат и истражат овие судири на честички е нешто многу скапо и сложено да се спроведе. Сепак, главната цел на овие забрзувачи на честички е да го откријат Хигсовиот бозон.

Одговорот на тоа дали Хигсовиот бозон е конечно пронајден е дефиниран во статистиката. Во овој случај, стандардните отстапувања укажуваат на веројатност дека експериментален резултат може да се испие случајно, наместо да биде вистински ефект. Од оваа причина, треба да постигнеме поголемо значење на статистичките вредности и со тоа да ја зголемиме веројатноста за набудување. Имајте на ум дека сите овие експерименти треба да анализираат многу податоци бидејќи судирот на честички генерира околу 300 милиони судири во секунда. Со сите овие судири, добиените податоци се прилично тешки за изведување.

Придобивки за општеството

Ако конечно се открие Хигсовиот бозон, тоа би можело да биде пробив за општеството. И, тоа е што ќе го означи патот во истрагата на многу други физички појави, како што е природата на темната материја. Познато е дека темната материја сочинува околу 23% од универзумот, но нејзините својства се во голема мера непознати. Тоа е предизвик за дисциплината и експериментите со акцелераторот на честички.

Ако никогаш не се открие Хигсовиот бозон, тој ќе присили да формулира друга теорија за да може да се објасни како честичките ја добиваат својата маса. Сето ова ќе доведе до развој на нови експерименти кои можат да ја потврдат или негираат оваа нова теорија. Имајте на ум дека ова е начинот на кој науката е идеална. Треба да барате непозната и да експериментирате сè додека не ги најдете одговорите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Хигсовиот бозон и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.