Блез Паскал

Блејз Паскал

Денес ќе разговараме за еден од мажите на кој му било најтешко да биде признат како реномиран мислител, сите извонредни луѓе во историјата. Е за Блез Паскал. Тој беше математичар, физичар, филозоф, биолог, моралист и контроверзист. Иако никој никогаш не беше во можност да разговара за неговите огромни интелектуални достигнувања, за него беше доста скапо да биде признат како реномиран мислител. Тој даде некои придонеси за науката и општеството воопшто. Многу од неговите фрази како добар мислител и денес се присутни во нашето општество.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за биографијата и подвизите на Блез Паскал.

Биографија на Блез Паскал

математичар и мислител

Развојот на науката го направи Блез Паскал славен како математичар, но тој долго време ги криеше своите мисли и овие мисли ги вклучуваат сите можни проблеми. За среќа, историјата успеа да се опорави. Паскал бил примитивен човек во свое време, во споредба со неговиот современ Рене Декарт, мрачна и несистематска инверзија.

Блез Паскал е роден на 19 јуни 1623 година во Клермон Феран, Франција и припаѓал на пониското аристократско семејство во областа. Покрај Брајс и неговите родители, семејството се состоеше од неговата сестра Гилберт (неговиот прв биограф) и помладата quаклин и тие воспоставија блиски односи со него. Особено во неговото детство, здравјето на Паскал се карактеризираше со физичка слабост.

Пред да наполни две години, тој веќе страдаше од болести кои предизвикуваа цревни заболувања и мускулна атрофија, а со текот на годините се развија чудни фобии (како нетолеранција во бањата или гледање како неговите родители се прегрнуваат), што му предизвика нервен напад. Овие услови како да исчезнаа подоцна, но главоболки, депресија и болка продолжиле да постојат и би влијаеле на неговиот живот и филозофија.

Тој добил внимателно образование за да се чувствува способен да ги постигне сите свои цели. Доби читања на грчки и латински класици и написи на големи хуманисти, а неговиот татко означи силна поделба помеѓу научните и религиозните прашања.

Можностите на Блез Паскал

сликарство на Блејз Паскал

Блез Паскал започна да покажува некои индикации за неговиот необичен ум, особено во областа на математиката. Кога имал само 11 години, наишол на предлогот 32 од книгата „Елементи“ на Евклид, што ни дава добар пример за неговите шпекулативни способности. Тој навистина го сигнализираше неговиот капацитет за броеви.

Но, неговата работа не е ограничена на теоријата. За да му помогне на својот татко, кој собирал данок и барал многу пресметки, тој развил „аритметичка машина“ на 19-годишна возраст: калкулатор. Можноста за оваа противречност се прошири умерено во 1642 година и стана веднаш очигледна.

Во 1647 година се случи историски настан: Паскал и Декарт конечно се сретнаа. Веднаш се мразеа. Во своето големо филозофско дело „Ум“, Паскал се осврна на таткото на „Методолошки зборови“ како „бескорисно и несигурно“, додека Декарт сметаше дека делото на Клермон Феран е „празно во главата“. Никој". Во тоа време, постоењето на вакуум беше една од најжешките теми во науката, главно затоа што честопати се негираше: Како може „нешто“ да постои во „ништо“?

Во 1648 година Паскал го започнал својот експеримент со многу јасна цел: да покаже дека она што ние го нарекуваме „ништо“ е всушност „нешто“, дека тоа е физички проблем, а не само концептуален. Доказот доаѓа од неговата книга. Врската помеѓу големиот експеримент на рамнотежа помеѓу течностите, објаснувајќи дека атмосферскиот притисок е причина за „ужасот од празнината“ на предметите, беше една од подвизите на тоа време. Вашата тежина и притисок на воздухот. Самиот Паскал беше горд на резултатите и ја дефинираше својата работа како „најодлучувачката од сите што може да се практикуваат на оваа тема“.

Еден од најголемите придонеси на Блез Паскал во математиката беше сметањето на веројатноста.

Филозофски и религиозен период

претстава за животот на Паскал

Во тоа време започна втората фаза од животот на Паскал, оставајќи ги настрана математиката и науката и посветувајќи повеќе енергија на филозофијата. Тој се откажа од тековните истражувања, се заинтересира за теологијата и напиша многу интроспективни дела. Паскал е опседнат со користење на религијата и верувањето како примарни алатки за откривање идеи од длабочините на душата.

Во тоа време тој започна да собира документи што ги рефлектираше во неговата теорија. Делото никогаш не било завршено или објавено, тој би бил отпечатен со наслов „Мисли“ за време на неговата смрт и тоа е најважното филозофско дело што го има.

Околу 1656 година, Јансенистот Антоние Арно, кој беше обвинет дека е калвинист, му помогна на неговиот пријател. Јас би напишал за него она што се познати како Провинциски писма, што на крајот би било едно од врвните дела на француската литература. Писмата предизвикаа голема сензација во Франција затоа што беше првпат религијата и филозофијата да бидат извадени од библиотеките и училниците и да им се нудат на луѓето на нивниот едноставен јазик. Паскал го привлекува вниманието на јавноста кон прашања од интелектуално значење.

Наследството

Блез Паскал претставува мислители кои совршено ја комбинираат верата со науката, шпекулациите и ригорозните експерименти. Неговото внимание е насочено кон сите области на знаење: математика, теологија, филозофија итн. Сите информации му беа корисни.

За разлика од другите луѓе кои целото човечко знаење го темелат на разумот, тој не сакаше да го изостави емоционалниот дел и одбраната на знаењето мора да биде совршена комбинација на разум и срце. Како Шопенхауер подоцна, тој го обвини општеството дека очигледно не ја разбира вистината за моралниот пад, правејќи го одговорно за тоа. Затоа, мора да го запомниме и да го поставиме во чесна позиција. Неговиот критичар / обожавател Фридрих Ниче му оддаде почит: «Паскал, кого го сакам, ме научи на бесконечни работи. Единствениот логичен христијанин во историјата “.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за историјата и биографијата на Блез Паскал


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.