Бенџамин Френклин

Бенџамин Френклин

Низ историјата сме сретнале многу луѓе кои постигнале големи достигнувања. Една од луѓето што успеа да изгуби сè е Бенџамин Френклин. Тој зборува за човек кој бил американски пронаоѓач, новинар, печатач, политичар и мислител. Тој е човек на кого може да му завидува секој. За разлика од другите луѓе, тој се посветил на толку многу задачи и бил толку успешен што може да се признае дека имал голем капацитет да се прилагоди на сè. Ова е личност која се издигна од дното и стана една од референците во американската историја.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите биографии и подвизи на Бенџамин Френклин.

Биографија на Бенџамин Франклин

Биографија на Бенџамин Френклин

Овој човек е веројатно една од најдобрите препораки што можете да ги имате како пример. Тој е еден од луѓето кои пред сè разбраа дека времето е пари. Благодарение на интелигенцијата, претпазливоста и трудот, можете да постигнете сè што сакате. Ова му овозможи да се движи меѓу арените на политиката и бизнисот без да ги занемари остатокот од неговите лични грижи и желбата да открие повеќе работи. Резултатот од напорот и curубопитноста на овој човек беше живот што требаше да се искористи во целост, се додека неговата причина го води.

Бенџамин Френклин е роден во Бостон во 1706 година. Овој човек немал многу добро образование, но добил прилично основно образование во училиште што го напуштил кога имал 10 години. Една од напуштените од училиште отишла да работи со нејзиниот татко во фабрика за свеќи и сапуни. Покрај тоа, ова не му беше единствената работа, но тој, меѓу другото, работеше и како морнар, layидар, столар, тарнер. Со цел да го најде својот повик, тој се свртел кон разни работни места се додека не го најде она на што сакаше да му се посвети: чирак во печатницата.

Во печатницата тој започнал да работи со неговиот брат и тие успеале да ги направат првите објавени списи. Во овие написи имаше бројни критики за политиката и моралот од тоа време. Тој важеше за млад претприемач и доволно амбициозен да живее во сенката на неговиот Брат. Бенџамин Френклин имаше одлична интелигенција и многу силни работни рутини. Тој беше личност која не губеше време или пари. Неговата намера беше да создаде своја печатница.

Амбиции и напор

Бенџамин Френклин

Тој отиде во Филаделфија за да ја зголеми својата обука и создаде своја печатарска куќа со вистински договор за луксуз. Беше посветен на печатење на хартиени пари на северноамериканските колонии. Тој исто така стана познат по пишувањето на сиромашниот алманах на Ричард, тоа беше еден вид списание за кое авторот, меѓу другото, вклучуваше некои препораки, совети за живот, математички проблеми и хоби. Освен што работи во печатарска машина, тој се посвети и на пишување есеи како што е неговиот Дисертација за слободата и неопходноста, задоволството и болката.

Бенџамин Френклин Имаше живот полн со многу проекти во кои преземаше. Тој беше во можност да создаде доброволна милиција на градот и одлучи да тргне во Европа со цел да ја одбрани независноста на Соединетите држави на англиско тло. Ова не му беше единствено политичко дело, бидејќи патуваше и во Франција како официјален претставник и потпиша трговски договор. Таму е местото каде што ја доби позицијата министер и го потпиша договорот со кој се стави крај на американската војна за независност. Тој беше амбициозна личност која се бореше да ги постигне своите цели и стана неверојатна личност.

Тој се сметал за сила на природата поради неговата професионална работа и хобито со кое ги извршувал работите. Тој беше научник. Тој направи неколку студии за електрична енергија што го наведоа на намерата на громобранот. Имал некои проблеми со видот, па се заинтересирал за оптика и таа се исплатила кога измислил бифокални леќи. Ова служеше за да избегнете промена на очилата секогаш кога ќе треба да погледнете одблизу или далеку.

Пронајдоци и филозофија на Бенјамин Френклин

Друг негов изум беше рерната Франклин. Тоа е побезбеден вид шпорет од традиционалните камини. Тој исто така го измисли овлажнителот, флексибилниот уринарен катетер, километражата, стаклената хармоника и перките за пливање. Тој исто така беше првиот што го опиша Голфскиот тек. Сите овие подвизи се должеле на неговиот голем повик за наука и потребата и curубопитноста да открие нови работи.

Една од фразите на Бенџамин Френклин беше дека кога размислува за среќата, тој исто така си рече дека ќе може да го живее својот живот повторно од почеток до крај, ако може. Само Тој побара привилегија да може да се поправи во вториот живот некои грешки што ги имаше во првиот.

Овој човек починал во 1790 година од плеврит. Оваа болест користеше крај на успешната кариера. Сепак, нема премногу примери за живот што се живее во потполност и добро потрошен. Тој беше многу среќен човек и еден од најатрактивните и најпримерните што ги имаше во целата историја. И, тоа е дека Бенџамин Френклин се посвети на нешто во секој момент од својот живот. Неговата филозофија може да се сумира во еден збор: прагматизам.

Овој збор не се однесува на она што е опишано во филозофската струја, туку се однесува на секојдневниот живот. Неговата филозофија беше да ги апсорбира доблестите што можат да му помогнат да најде среќа во резултатите што ги доби од она што го сакаше. Некои од неговите доблести беа умереност, заштеда, упорност и иницијатива тоа му помогна да работи секојдневно за да ги подобрува сите аспекти, без оглед колку е мал напредокот.

Неговите идеи помогнаа и во општото добро уште од остварувањето на неговите сопствени цели да се постигне среќа заедно со рамнотежата помеѓу задоволството и болката на остатокот од луѓето. Сумирајќи, може да се каже дека животот на Бенџамин Френклин е јасен пример за кажување дека кога сакаш, можеш.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за биографијата и експлоатациите на Бенџамин Френклин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.