Баскиски планини

Вегетација на Баскиските Планини

На Баскиски планини Тоа е името дадено на планинскиот венец кој се наоѓа на северниот крај на Пиринејскиот полуостров. Сместено е во најисточниот дел на планинскиот венец Кантабриа и се поврзува со Пиринеите. Познато е и со други вообичаени имиња како баскиски лак, баскиска депресија и баскиски праг. Неговото проширување опфаќа дел од територијата на Баскија и Навара. Овие планини не само што ни даваат природен спектакл со неверојатни предели, туку се карактеризираат со тоа што имаат дел од историјата полн со традиции, митологии, обичаи и легенди.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за геологијата и карактеристиките на Баскиските планини.

клучните карактеристики

Баскиски планини

Разновидноста и широкото проширување на теренот во кој се развиваат Баскиските планини не престануваат да зачудуваат. Ова е затоа што има карактеристична вегетативна средина на влажната атлантска клима. Во одредени периоди од годината, како што е есента, листопадни шуми покажуваат фасцинантна убавина. Главно, ова растително опкружување е составено од бука, даб, тис и бреза. Не само што имате видови листопадни, туку ги имате и зимзелени. Оваа комбинација ја прави уште пошарена.

Меѓу зимзелените видови ги наоѓаме дабот од слам и славниот бор. Овој бор е воведен од луѓето за да може да го искористи неговото дрво. Ако одите во Баскија за да направите туризам, Баскиските Планини се рута што не треба да ја прескокнувате. Врвовите обично се високи околу 1.600 метри.

Овие планини се поделени помеѓу 3 провинции, ниту една не е поважна од другата. Го наоѓаме амблематскиот масив Аизкори кој иако не е највисок од сите, е најпознат. Неговата висина достигнува 1.528 метри и тие гледаат нагоре за да стигнат до Аитсури. Ова е највисоката планина со 1.551 метар. Во оваа планинска формација вреди да се спомене и Арбелајц, кој е висок 1513 метри.

Друг од важните врвови на Баскиските Планини е Горбеа со висина од 1.481 метар. Иако не е еден од највисоките, тој е еден од најпознатите во баскиските врвови. Ова не застанува тука, ако започнеме да ги набројуваме сите врвови, ги наоѓаме планините Алава и Арац, Паломарес, Круз дел Касти ,о итн.

Традиции на баскиските планини

Карактеристики на баскиските планини

Како што споменавме претходно, Баскиските Планини не само што имаат добри туристички атракции за пешачење. Исто така наоѓаме curубопитни традиции кои е убаво да се знаат. На пример, традицијата за правење сирење на планините Кантабриа ја има онаа на сирењето Идиазабал. Тоа е сирење чие потекло престојува на овие места. Направен е со сирово овчо млеко Каранзана и Латкса и уште од памтивек богатите пасишта се користеле за да се направи сирењето подобро. Се зборува за сирење со вкус што им годи на најсложените непца. Има некои варијанти како пушено и непушено сирење. И двајцата имаат извонреден вкус.

Геологијата

Фауна на Баскиските Планини

Баскиските планини се поделени во две отуѓувања. Едниот е северен, а другиот јужен. Овие две поделби се претежно варовнички по природа. Постојат и некои терени со песочни камења и други материјали. Како што споменавме претходно, врвовите не се премногу големи, но нудат непресметлива убавина заради вегетацијата.

Има нежни падини и клисури, а исечениците на карпите изобилуваат во некои варовнички комплекси. Во овие пукнатини и клисури живеат доста мршојадци. Овој релјеф е економски искористен од луѓето кои сакаат climbубител на качување. Во масивот Амбото, во клисурата Ацарт е најважната школа за качување по карпи во цела Шпанија.

Овие планини го имале своето формирање за време на алпското преклопување што постоело. Генезата била исто така условена со формирање на Пиринеите. Разликата од утврдените области е што во западниот и источниот ентериер главно е составен од варовнички материјали. Од друга страна, источниот дел на крајбрежјето е полн со силициумска карпа.

Потоа разликуваме релјеф во кој наоѓаме „ниска Баскија“ со планини со мали височини под 1.000 метри и висока Баскија со планини повисоки од 1.000 метри. Двете се одделени со хидрографска мрежа. Планините стигнуваат до морето и формираат испакнати карпи. Најпознат е Кабо Маткситсако.

Клима

Пејзажи на баскиските планини

Бидејќи се наоѓаме на страница за метеорологија, климата на Баскиските Планини не може да изостане. Овие планини формираат поделба на медитеранските и атлантските сливови. Северниот дел има поблага клима и претставува Океанска клима. Оваа клима е најпозната во она што го знаеме како „Зелена Шпанија“. Од друга страна, јужно од планинскиот венец и во внатрешноста на климата е медитеранска  и со некои карактеристики на Континентално време. Во оваа област има помалку врнежи и е постудено во однос на температурите. Ова е многу забележливо во разликата во температурите од крајбрежните градови до планинските градови во внатрешноста.

Општо кажано, може да се каже дека целиот планински венец има високи нивоа на врнежи. Вообичаено е да се гледаат магла по котлините поради промени во температурата и влажната влажност.

Има снежна покривка иако е прилично неправилна во текот на зимската сезона. Над 700 метри почесто е да се најде снег помеѓу месеците ноември до април. Сепак, условите во животната средина секогаш се менуваат и снегот може да не се акумулира долго. Истиот снег што може да се акумулира во големи количини поради временските услови, може да се стопи и поради Фоен ефект. Оваа ненадејна промена на температурите и топењето на снегот често предизвикува одредено поплавување во Áалава.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Баскиските Планини и да ве охрабрам да ги посетите затоа што нема да зажалите. Ако имате какви било прашања во врска со тоа, кажете ни во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.