Балтичко Море

Балтичко Море

Едно од морињата што припаѓаат атлантски океан е Балтичко Море. Тоа е рака на овој океан во северниот дел што се протега од географската ширина на јужна Данска, скоро достигнувајќи до Арктичкиот круг и го одделува Скандинавскиот полуостров од остатокот на европскиот континент. Тоа е море кое се смета за најголемо проширување на солена вода во светот. Тој е релативно плиток и затоа предизвикува голем интерес кај научната заедница поради неговата висока соленост.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Балтичко Море, неговите карактеристики и потекло.

клучните карактеристики

области на балтичко море

Тоа е продолжение на солена вода што се смета за најголемо во светот. Вие сте полу-скратени и релативно плитки. За историчарите претставува економско јадро на Ханзата, а за научниците предизвикува голем интерес. Многу од имињата што ова море ги стекна во текот на две години ја потврдуваат неговата стратешка позиција бидејќи е место за средби на многу земји.

Тоа е внатрешно море од солена вода што ја исполнува Европа и е отворено кон Северното Море и Атлантскиот Океан. Опкружен е со бројни земји кои го сочинуваат Скандинавскиот полуостров. Долга е нешто повеќе од 1600 километри и просечна ширина е околу 190 километри. Ако ја гледате серијата Викинзи, ќе знаете дека ова западно море се протега на север низ островната Данска и ќе го опфати Категат. Категат е теснец што ја одделува Данска од југозападна Шведска.

Меѓу карактеристиките што се издвојуваат од ова море, истакнуваме дека станува збор за полузатворено копно. Се смета дека е рака на Атлантскиот океан поврзана со средина на теснецот Категат и теснецот Скагерак. Го сметав за едно од најсилните водни тела во светот, бидејќи прима вода и од реките и од океанот. Неговата форма е издолжена и е релативно тесна. Единствената излезна рута што ја има кон Атлантскиот океан е теснецот Категат.

Волуменот на вода што го сместува ова море е близу 20.000 кубни километри. Просечната длабочина е само околу 55 метри, максималната длабочина е околу 459 метри. Бидејќи е толку плитко море, нормално е целата сол да се концентрира побрзо и во поголема концентрација. Има просечна соленост од 3.5%, иако во некои делови процентот е помал.

Одлични острови во Балтичко Море

Економија на Балтичко Море

Toе видиме кои се најистакнатите места низ кои минува ова море. Опкружен е со скандинавскиот полуостров и го следи правецот на стрелките на часовникот, ги наоѓаме следниве земји: Шведска, Финска, Русија, Естонија, Летонија, Литванија, Полска, Германија и Данска.

Меѓу истакнатите острови гледаме дека ова море има различни поделби. Тоа беше северниот дел на Ботниското Море, а најисточниот дел беше Финскиот Залив и Рискиот Залив. Најголемиот архипелаг на ова море се Оландските острови. Овој архипелаг Има 6.700 острови од кои 65 се оние кои имаат жители.

Меѓу најпознатите острови на Балтичкото Море го имаме следново:

  • Фемарн: Тоа е остров во Германија познат како остров на сонцето.
  • Хиденси: Тој е помал остров од Балтичкото Море.
  • Поел: Тој е прилично curубопитен остров, бидејќи е во форма на триаголник.
  • Риген: тоа е островот кој има најмногу туристички дестинации со најпознати приморски одморалишта. Тој е еден од најпосетуваните острови во целото Балтичко Море.

Флора и фауна на Балтичко Море

Екосистемот на ова море станува омилен за сите научници и истражувачи бидејќи релативно брзо реагира на различни надворешни влијанија. Сепак, и покрај ова, тоа е море кое е многу сиромашно со кислород, што значи дека фауната не е многу разновидна. Постојат само некои видови риби, меѓу кои наоѓаме костур, штука, треска, лосос, распрскувач, ајкула и ослиќ. Исто така, вообичаено е да се набудуваат други животни, како што се диви свињи, прстенести фоки, европски видри и птици како што се бел штрк, патка од халда, кранови и остринки кои бараат храна на нејзините брегови.

Што се однесува до флората, има помалку кислород, таа може да биде домаќин на помалку вегетација. Не можете да најдете голема разновидност на растенија со оглед на овие неповолни услови за нив. Најистакнати растенија што ги наоѓаме тука се кафеавите алги, мочниот меур саргасум и растенијата од групите Зостера, Харофита и Потамогетон.

Економија, загадување и важност

солена морска економија

Goingе ја видиме човечката парадигма што постои околу ова море. Што се однесува до економијата, знаеме дека тоа е важно средство за транзит на стоки. Тие ја содржат реалноста приближно околу 24 поморски патишта кои се важни за транспорт на суви суровини на големо како што се железо, јаглен, бакар или житни култури. Тоа е исто така важен пат за истражување и експлоатација на руска нафта. Затоа, постојат бројни грижи за можно загадување на морето.

Тоа е област што носи голем туризам од големи размери, иако тоа е ситуација која е исто така погодена од загадувањето што се врши при екстракција на јаглеводороди. Флуктуациите на факторите во животната средина и антропогените ефекти значително влијаат на ова море. Риболовот, загадувањето и индустријализацијата од страна на луѓето ги уништува природните услови на ова море.

Во 2010 година имаше пролиферација на зелени алги што создаде огромен зелен пад на површините што предизвика кислородот да се намали уште повеќе. Така, еден дел од ова море не може да се живее, затоа се смета за мртва зона. Исто така, го претставува процесот на еутрофикација што предизвикува бројни цути на бактерии во областите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Балтичкото Море и сите негови карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.