Балеарските острови сакаат да се спротивстават на климатските промени со забрана на дизел автомобили од 2025 година

Автомобили на автопат

Во моментов може да изгледа како нешто амбициозна идеја, но се чини дека постојат големи шанси таа да стане реалност ако никој не ја спречи: Владата на архипелагот може да забрани дизел автомобили од 2025 година благодарение на нацрт-законот што ќе влијае на новите регистрации и изнајмувањето автомобили и посетителите кои пристигнуваат на островите со своето возило со морски превоз

Со сè, очекувајте да имате 90% помалку мисии до 2050 година, нешто што е несомнено многу интересно со оглед на тоа што термоцентралата на архипелагот, таа на Муртерар, која се наоѓа во Алкодија (Мајорка), предизвикува 54 предвремени смртни случаи годишно, како што објавија од Весник на Мајорка.

Во последниве години, особено од 2016 година, флотата возила на Островите се наоѓа во крешендо. Возила, претежно дизел, кои не ги циркулираат само луѓе кои сакаат да поминат добар одмор, туку испуштаат и гасови што го загадуваат воздухот што жителите го дишат цела година. За да се спречи влошување на ситуацијата, ќе биде она што ќе се стори борба против забранетите автомобили за климатски промени кои работат со дизел.

Чекори на законот за климатски промени

Но, исто така, фабриката Ес Муртерар се очекува да се затвори малку по малку: група 1 и 2 во 2020 година и група 3 и 4 во 2030 година. Но, ова не е сè: Планирано е да се замени јавното осветлување, и инсталацијата на соларни панели на паркинзи и во нови магацини. Во случај на островот Форментера, исто така можете да го ограничите бројот на автомобили што пристигнуваат на лето, бидејќи станува збор за прилично мал остров што циркулира, во август, околу 50.872 возила на ден.

Проблемот е во тоа што последниот збор е централната влада, онаа на Мадрид. И по одбивањето на затворањето на Ес Муртерар, кој знае што може да се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.