Аралско Море

Една од најпознатите еколошки непогоди во светот е губење на волуменот на вода во Аралско Море. Тоа е море кое изгубило 90% од целиот волумен на вода во текот на последните 50 години. Најтажно е што ова море стана четврто по големина ендорејско езеро во светот и е сведено на скоро ништо.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Аралското Море и кои беа причините за неговата загуба на вода.

клучните карактеристики

суво арално море

Иако е познато под името Аралско Море, тоа е внатрешно езеро кое не е поврзано со ниту едно море или океан. Сместено е во северозападната пустина Кизил Кум помеѓу денешен Узбекистан и Казахстан. Проблемот е во тоа што се наоѓа на место со многу суви земјишта во Централна Азија каде температурите во лето се доста високи. Овие температури се обично околу 40 степени Целзиусови.

Бидејќи површината на водата и општиот волумен што ова море го држи флуктуираат секоја година, пресметувањето на количината што го зафаќа е донекаде сложено. Во 1960 година имаше површина од 68.000 квадратни километри додека во 2005 година имаше површина од само 3.500 квадратни километри. Иако од целиот хидрографски слив достигнува 1.76 милиони квадратни километри и зафаќа голем дел од цела централна Азија.

До 1960-тите години на минатиот век, целото Аралско Море беше обилно нахрането од различни реки. Овие реки биле Аму Дарија во јужниот дел и Сер Дарија во североисточниот дел. Главната разлика помеѓу пред 50 години и сега е дека испуштањето на свежа вода е минимално. Со обезбедување на помалку свежа вода, соленоста на морето мора да се зголеми. Соленоста на океанот е обично околу 33 грама на литар, водата на Аралското Море достигна повеќе од 110 грама на литар.

Формирање и биодиверзитет на Аралското Море

Ова море се формирало при голема депресија за време на Неоген период на Кенозојска ера. Во тоа време целиот индиски континент беше во судир со Азија. Овој процес на судир ја намали површината на морето Паратетис, на крајот згаснувајќи го.. Покрај тоа, тоа предизвика преклопување на земјината кора што предизвика да се појават планините Кавказ и планините Елбурц. Депресијата што се создава започна да се полни со вода откако потекнуваат некои извори како што е реката Сил Дарија.

Години по неговото формирање, Аралското Море пресуши во најголем дел сè до Плеистоцен и Холоцен, се врати да се пополни.

Што се однесува до биодиверзитетот, тој е доста оскуден веќе неколку децении. Како што морето пресуши, видовите флора и фауна што ја населуваа оваа река се намалија. Понатаму, не само поради загубата на волумен на вода беше последица на малото постоење на живи видови, туку и високата соленост на водата.

Во античко време, реките делта биле прилично плодни и имало бројни видови животни и растенија кои живееле во добри услови. Ова море беше дом на бројни псевдоними и видови риби, како и други суштества. Рибите кои најмногу се истакнале се есетра, аралска мрена, крап и рутил. Повеќе или помалку се проценуваше дека има околу 100 видови риби, 200 видови цицачи и 500 видови птици. Денес, ефектот на некои видови риби кои се уште се зачувани, повеќето од нив исчезнаа.

Закани на Аралското Море

Аралско Море

Кризата со испарувањето на водата од ова море е одговорност на човековата акција. Во 1960 година, Советскиот Сојуз создаде план за претворање на сите суви рамнини во тој регион на Азија во област со голем капацитет за производство на памук. На памукот му треба многу вода, па ја пренасочија водата од реките за да можат да ги наводнуваат земјоделските култури. За да го направите ова, беа создадени разни структури што го прават обемот на вода што влегува во Аралското Море сè помалку.

Беше можно да се генерираат големи профити со индустријата за памук, но ова со висока цена за Аралското Море. Волуменот на морската вода се намалуваше со прилично брза брзина. Ова предизвика креветот да започне да се појавува во некои области на морето, претворајќи ги островите во полуостров или дел од континуирано копно. Соленоста на морето се зголемуваше сè повеќе како што се намалуваше волуменот на вода. Не само што намалувањето на волуменот на вода влијаеше на Аралското Море, туку и го зголеми загадувањето, како и соленоста.

Сите овие промени во условите на животната средина предизвикаа сериозни проблеми со прилагодувањето на флората и фауната. Така рибите почнаа да исчезнуваат бидејќи не можеа да ги поднесат овие нови услови. Рибарската и поморската индустрија опадна и многу луѓе кои зависеа од морето мораа да се повлечат.

Подоцна, во 90-тите години, островот Вожрождења веќе беше полуостров. Овој полуостров стана загрижувачки, бидејќи се користеше за тестирање на биолошко оружје за време на Студената војна. Во овие области се забележани големи концентрации на спори на антракс. Веќе е на почетокот на 2000 година кога целата област беше исчистена прекумерно за да може да се ослободи од контаминација на микроорганизми штетни за луѓето.

Целиот регион на Аралското Море е силно погоден и тоа е штетно за здравјето на луѓето. Иако чистењето беше извршено на екстремен начин, имаше и денес, прашината што се крева од ветрот има голема количина токсични материи способни да предизвикаат одредени опасни болести. Во овие дамки прашина има честички од ѓубрива и пестициди.

Иако се направени бројни напори за спасување на ова море, водата е многу тешко да го заземе своето место. Во 2005 година, Казахстан изгради брана што служи за раздвојување на водите на северниот и јужниот дел. Овој насип што предизвика мало зголемување на обемот на морето до денес во северниот дел.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Аралското Море.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.