Апенинските планини

Предели и највисоки врвови

Еден од најпознатите планински масиви на италијанскиот полуостров е Кордилера де лос Апенините. Својата слава ја должи на тоа што е дел од физичкиот столб на овој полуостров. Тоа е планински систем со должина од приближно 1.400 километри и ширина што варира помеѓу 40 и 200 километри. Има големо биолошко богатство и разновидност на флора и фауна што го прават природна средина погодна за посета.

Во оваа статија ќе разговараме за карактеристиките, геологијата, флората и фауната на Апенините.

клучните карактеристики

Апенински планини

Овој планински систем поминува од превојот Кадибона, лоциран на северозапад, до Егадиските острови, кој се наоѓа северно од Сицилија. Има врв висок 2.914 метри познат како Корно Гранде. Ако го анализираме од геолошка гледна точка, Апенините се дел од планината, позната како Атлас, која започнува од Северна Африка и поминува низ Динарските Алпи, се протега низ регионот на Балканот.

Неговата геолошка разновидност е доста извонредна. Од една страна, наоѓаме песочници и марлови во северната област, во Лигурија. На југот на полуостровот и на Сицилија можеме да најдеме големи изливи на варовнички карпи кои се одделени со ниски области со шкрилци и песочници.

Тоа е млада формација чија еволуција сè уште не е завршена. Дали е тоа можеме да најдеме многу изразени врвови кои сè уште не биле погодени од ерозија и одминување на времето. Покрај тоа, тие имаат бројни раседи на различни места што предизвикуваат подрачјата да бидат погодени од сеизмички појави и активен вулканизам. И покрај тоа што е млад планински венец, тој е предмет на сила на ерозија и од ветерот и од водата. На морскиот брег стигнува до планините намалувајќи го обемот на крајбрежјето и предизвикувајќи тенка карпа.

Клима и животна средина на Апенините

Апенините

Целата должина на планинскиот венец има медитеранска клима и, според тоа, наоѓаме јужна вегетација главно составена од лозја, маслинови градини и агруми. Она што го прави овој планински венец толку посетен од туристите е тоа поголемиот дел од нејзината територија е во дивина без одгледување. Трошните феномени изобилуваат на овие места. Овие варовнички карпи потекнуваат главно од секундарните и терцијалните.

Тоа е најсиромашниот и најмалку населениот регион во Италија затоа што е природно опкружување. Населението и мигрира во други економски попродуктивни области. Иако преовладува климата е Медитеранот, поради надморската височина, ниските температури и високата влажност имаат тенденција да изобилуваат во текот на целата година. Во античко време, Апенините биле покриени со букови и костени. Шумите прогресивно исчезнуваа поради прекумерното пасење. Изобилството стада овци и кози се повлекуваат и го раселуваат живеалиштето на овие видови.

Имав денес, луѓето во земјата сè уште практикуваат трансхуманзација. Стадата пасат на планините во текот на летото и во зима се протегаат до крајбрежните рамнини каде температурите се попријатни. Волци, мечки, лисици и дивокози постепено исчезнуваат поради човечката активност.

Апенинска дивизија

Флора и фауна на Апенините

Може да го кажеш тоа Апенините се поделени од север кон југ на 4 дела. Глинените слоеви се одговорни за свлечиштата кога ќе дојде сезоната на дождови. Овие одрони честопати се закануваат на селата што постојат во околните области. Во некои наврати, тој беше уништен и предизвика бројни штети во населените места поради овие одрони.

Што се однесува до минералните материјали, не наоѓаме големо богатство. Но, можеме да видиме големи количини на пирити, бакарни руди, боксит и жива. Ercивата се наоѓа во големи количини и затоа, Италија е водечки светски производител на жива.

Овие материјали можат да се најдат особено во централниот дел на полуостровот. Сицилија, од друга страна, е побогата со сулфур. Иако ако почнеме да набројуваме, главното богатство на Апенините е хидраулична моќ. Благодарение на моќноста на високата вода, може да се извлечат големи количини на обновлива енергија. Ова е затоа што нивото и теренот се многу груби, особено во регионот на Неапол.

Во областа Лигурија тие се поврзани со западните Алпи. Највисоката делница одговара на тосканскиот-емилијански масив каде можеме да најдеме врвови кои надминуваат висина од 2.000 метри надморска височина. Највисокиот врв на Северните Апенини е планината Цимоне со висина од 2.165 метри.

Во најшироката област на планинскиот венец има бројни помали долини и планински масиви како што се планините Абруцо, планините Сибилинос или Гран Сасо, масивот каде се издига Корно Гранде (2.194 м), највисоката точка на Апенините . Во најјужниот дел, планинскиот венец формира еден вид лак кој се свртува кон југозапад. Оваа област е онаа што се издвојува по тоа што има големи вулкани како Везув. Овие вулкани се исто така причина за одредена сеизмичка активност.

Хидрологија, флора и фауна

Како што споменавме претходно, хидрологијата е од голема важност во овој планински венец. Се издвојува по тоа што има реки со прилично кратки текови. Најважните реки се Тибар што поминува од централното подрачје и се влева во Тиренското Море. Има должина од 405 км, што за една река е прилично мала. Другата важна река е Арно, со должина од 250 км, која започнува од запад во тосканскиот масив, поминува низ Фиренца и се влева во Лугурското Море.

И покрај фактот дека реките имаат прилично мало проширување, дејството на водата е едно од најважните ерозивни средства во овие планински масиви. Што се однесува до флората, постојат видови од медитерански тип кои се разликуваат според висината и ширината. На север наоѓаме дабови, костенски, букови и борови дрвја во поголемо изобилство. На југ наоѓаме одредени грмушки како на пр тие се мастика, олеандри и мирта.

Од друга страна, фауната е многу добро зачувана благодарение на постоењето на национални паркови и заштитени подрачја. Меѓу најкарактеристичните видови што ги имаме кафеавата мечка, закосениот волк, рисот и златниот орел.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Апенините.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.