Апалачки планини

Преминување на Апалаците

Денес дојдовме со доста iousубопитна и впечатлива тема за геологија. Ајде да разговараме за Апалачки планини. Тоа е многу важен планински венец кој се наоѓа помеѓу Северна Каролина и САД. Неговото име на англиски јазик е Апалачка планина и тоа е планински венец со голема геолошка и геоморфолошка вредност. Има неколку системи со врвови кои надминуваат 1000 метри надморска височина.

Дали сакате да ги знаете сите најважни карактеристики и тајни за планините Апалачи? На овој пост можете да дознаете сè. Треба само да продолжите да читате

клучните карактеристики

Апалачки планини

Иако сите негови врвови се наоѓаат на околу 1.000 метри надморска височина, има еден врв што се издвојува над сите други. Станува збор за планината Мичел и се наоѓа во Северна Каролина. Има димензии 2037 метри и е највисоката точка во цела Северна Америка.

Неговото потекло се случило на крајот на палеозојската ера за време на формирањето на Пангеа. Пангеа не е ништо повеќе од суперконтинент што се формираше на планетата Земја и кој дотогаш постоеше скоро целата површина на Земјата во тоа време. Ова е познато благодарение на теоријата на континенталниот лебдат de Алфред Вегенер.

Бидејќи Северна Америка тогаш беше поврзана со Европа и Северна Африка, планинскиот венец што ги имаше Апалаците беа дел од истиот планински масив како и во денешно време во Шпанија е познато како лас Вилуеркас и Атласот во Мароко.

Како што одминуваше времето и континентите се префрлуваа по распадот на Пангеа, тој исто така се скрши и на тој начин го формираше сегашниот планински масив. Се чини неверојатно дека на три различни континенти во моментов има планински венец со исти карактеристики, формиран кога суперконтинентот Пангеа ја обедини целата површина на земјата.

Апалачка економија

монтирај мичел

Овој планински венец е протагонист на големите природни ресурси и, според тоа, на економските ресурси за општеството. Тоа се големи наоѓалишта на јаглен од антрацит и битуменски јаглен. Граѓаните на Пенсилванија се задолжени за вадење и експлоатација на јаглен. Полињата се наоѓаат на запад помеѓу Мериленд, Охајо, Кентаки и Вирџинија. Сите овие места се полни со наоѓалишта на јаглен.

Постои метод на екстракција на јаглен кој ги загрозува врвовите на планините Апалачи. И, тоа е дека постои метод на елиминација на врвот на планината при вадење јаглен што предизвикува уништување на големи области и важни екосистеми на планинскиот регион. Она што го прави овој метод е да го елиминира врвот на таа планина со висока содржина на јаглерод за да го минимизира ризикот од ископување и да ги подобри условите на работниците.

Откривањето на овие наоѓалишта на јаглен се случи во 1859 година и тогаш модерната индустрија започна да се продава и да се стигнува до овие места. Неодамна беа откриени и комерцијални полиња со природен гас, па нафтената индустрија ги сврте погледите кон Апалачија.

Вистината е дека е штета што место со толку природна и историска вредност за Земјата е на овој начин оштетено од раката на човекот. Мора да мислите дека овој вид планински масиви има многу важен дел од проучувањето на Земјата.

Повеќе од 500 срамнети планини се земени за поставување каменоломи и максимално експлоатација на јаглен. Овие дела предизвикуваат оригиналниот пејзаж да биде непоправлив. Големиот број уривања што се случија во овие области ослободија големи количини на токсични елементи како што се јони и тешки метали кои предизвикаа сериозна штета на разновидноста на животните во реките и планинските долини.

Геологија, флора и фауна

Апалачко величие

Апалачките Планини се поделени на две: Јужни и Северни Апалачи. Во секоја од нив преовладува различна клима и геолошки процеси. Во првиот, имајќи помала надморска височина, има голем број на реки кои се влеваат во Атлантскиот Океан и формираат бројни порои. Климата е типична за крајбрежјето и влажна. Постојат три вида на ерозија: ветер, глацијален и речен.

Од друга страна, ги имаме Северните Апалачи во кои исто така има флувијална, глацијална и ветерна ерозија, иако климата е влажна и планинска.

Реките кои се наоѓаат на планините Апалачи имаат посебни карактеристики. И тоа е дека тие течат со голема брзина и произведуваат прекрасни водопади. Најважниот Тие се Хадсон, Делавер и Потомак. Овие реки не се многу долги, но имаат голем проток што доведува до формирање на водопади. Постои централна рамнина каде многу реки даваат свој придонес, а има и подлабоки долини што личат на кањони. Ги наоѓаме Тенеси и Охајо. Овие две притоки се важни речни придонеси за Мисисипи. Покрај тоа, нејзините води се со голем квалитет и се способни да ги оплодат сите земји од регионот.

Во однос на флората имаме дрвја како ела, бука, бреза, чемпрес, кедар, ариш, црвено дрво, бел и жолт бор, даб, костен, пепел, јавор, брест, топола, липа и др. Во северната област на Апалачи има неколку распространети видови кои се развиваат во мрестилиштата, како што се тие се лисици, куна и визон. Северот има изобилство на видови како што се елен, ирваси, елен, мечка, антилопа, рис, волк, итн.

Одлични места

Апалачки шуми

И покрај фактот дека планините Апалачи се целосно природен споменик, тие се издвојуваат по некои совршени места за посета. Првиот е музејот Апалачи. Во овој музеј можете да дознаете повеќе за оружје, играчки, производство на грнчарија, итн. Што имаше во тоа време.

Тогаш имаме и други места како:

  • Село Шејкер. Тоа е област со 3000 хектари земја и се состои од музеј, хотели за престој, излетнички места и продавници.
  • Луави пештери. Ова се прекрасни формации на калцит во кои се поставени и базени во внатрешноста на пештерите.

Како што можете да видите, планините Апалачи се природно чудо што вреди да се види. Дали некогаш сте биле или би сакале да одите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.