Антропоцен, дали човекот „заслужува“ своја геолошка епоха?

Антропоцен

Светло влијание од вселената

Неколку години се расправа дали човечките суштества се доволно важни сами за да заслужат свое геолошко време. Големото влијание што човештвото го имало на планетата и нејзината околина предизвикувајќи истребувања и дури и менување на природните и климатските циклуси го тера да студира за да го додаде повикот Антропоцен на глобална геолошка скала.

Од 2009 година, меѓународна група научници проучува воведување на овој нов концепт и каде да се лоцира почетокот на оваа ера. Во моментов се подготвува извештај и ќе му биде презентиран на Меѓународна унија на геолошки науки во 2016 година. Ова тело е единственото надлежно тело надлежно за одлучување за возраста на Земјата.

Додека не се одлучи дали да се воведе оваа модификација, ние ќе продолжиме да живееме во холоценот, време кое започна пред околу 12000 XNUMX години по последната епоха на глацијации. Умерената клима во ова време меѓу мрачењето е она што му овозможи на човештвото да напредува со брзината што ја направи, а тој напредок и влијанието што го има врз светот каде живееме е она што не натера да започнеме да размислуваме во вклучувањето на а нова ера директно поврзана со човечките суштества.

Една од клучните точки и на која има повеќе дискусии е одредувањето кога започна оваа нова геолошка епоха. Двете предложени точки се: почеток на нуклеарно доба во средината на дваесеттиот век со бомбардирањата на Хиошима и Нагасаки, а подоцна и со несреќи како што се Чернобил или електраната Фукушима што остави маркери за зрачење и врз луѓето и во океаните и седиментите. Од друга страна, почеток на револуцијата во индустријатаво седумнаесеттиот век, па дури и во појава на земјоделството пред околу 10000 XNUMX години.

Причините наведени од различните теории за лоцирање на почетокот на оваа нова геолошка епоха се поврзани со нејзиниот изглед во седиментен запис. Да замислиме геолог за 10000-20000 години, тој треба да најде одредени диференцирачки карактеристики во слоевите поврзани со времето за да може да го идентификува како геолошко време свое.

Земајќи ги предвид овие простории, поврзаноста на почетокот на овој период со појавата на земјоделството се должи на фактот дека тоа е кога човечкото суштество почнува да ја прилагодува земјата на неа, а не да го прилагодува на теренот. Движењето на седименти што човекот ги направил од овој момент може да го надмине предизвиканиот од каков било вид природен феномен, подготвувајќи ја почвата за одгледување, со употреба на каменоломи, а подоцна и индустриската и градежната употреба на материјалите од подот

Од друга страна, разгледувањето на почетокот на индустриската револуција како почетна точка на овој нов период е предложено како почеток на оваа геолошка епоха, тврдејќи дека почетокот на употребата на фосилни горива (јаглен, нафта и сл.) И елементите што нивното согорување влегоа во атмосферата ќе се појави како дел од карактеристичен слој. Во исто време, пообемната употреба на земјиштето и поинтензивното вадење каменоломи и рударството исто така ќе бидат друг фактор што треба да се земе предвид.

Во секој случај, овие два предлоза се скоро исклучени, бидејќи иако влијанието врз седиментите би било многу широко, тоа не би влијаело на целата површина на земјата, дури и да е така, во рацете на Меѓународната унија на геолошки науки е да утврди дали се релевантни или не. овие датуми.

Најдобрата опција, а можеби и онаа со најголеми шанси да биде избрана, секогаш во случај да се прифати воведувањето на оваа нова епоха во геолошката историја, е таа на почетокот на нуклеарното или атомското време. И нуклеарните тестови и несреќите во нуклеарните централи го предизвикаа радиоактивни честички се присутни на целата површина на земјата и тие ќе се чуваат во земјата, водата и воздухот многу години, што го прави проширувањето на овој вид честички доволно за да се смета како глобално проширување.

Промотор на оваа последна хипотеза, Јан Заласиевич, научник од Универзитетот во Лестер тврди дека покрај нуклеарното влијание има и други фактори како што се влијанието на човекот и неговата технологија како и појавата на материјали како што се пластика или алуминиум или концентрацијата на СО2 во атмосферата и закиселувањето на морињата нè водат да зборуваме за „големо забрзување“ што би било достојно за оваа „чест“.

Сè е на штета на организмот што ќе биде надлежен во 2016 година да ги процени сите овие точки и да утврди дали човечкото суштество заслужува сама геолошка епоха и кој ќе биде нејзиниот почеток, или ако е напротив, како што мислат за уште еден голем дел од научна заедница „ние само сакаме да си дадеме поголемо значење отколку што навистина имаме“.

Повеќе информации: Неповратното затоплување на Земјата ќе го подигне морето повеќе од еден метарДали целата Земја замрзнала некогаш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.