Антарктикот може да остане без 25% помалку мраз до крајот на векот

Санти мраз на Антарктикот

Поларните региони, покриени со снег, се најранливи на глобалното затоплување. И Арктикот и Антарктикот претрпуваат големи промени. Во конкретниот случај на Антарктикот, зоните без мраз ќе се прошират и тие ќе завршат да се соберат заедно со топењето на мразот.

Според новата студија на австралиската антарктичка дивизија (ААД), која е објавена во списанието природата, до крајот на векот во белиот рај може да има околу 25% помалку мраз; тоа е би се стекнале со околу 17.267 квадратни километри земја.

За оние кои сакаат да патуваат на Антарктикот во иднина, тоа сигурно ќе биде многу полесно отколку сега. Но, какви последици може да има ова одмрзнување? Па, најочигледен што сите го знаеме е пораст на нивото на морето. Целиот тој топење на мразот треба да оди некаде, и очигледно оди до океанот.

Кон крајот на милениумот, планетата Земја ќе биде многу, многу поинаква, како и нејзините мориња тие ќе пораснат 30 метри, и за 10.000 години од сега, кога нема да остане снег на Антарктикот, ова зголемување ќе биде 60 метри како што е објаснето на Агенција Синк истражувачот во Карнеги институтот за наука (Соединетите држави) Кен Калдеира.

Поглед на Антарктичкиот пејзаж

Покрај сериозните последици што ќе ги има за остатокот од планетата, на Антарктикот ќе се шират и автохтоните и инвазивните видови. Како што секогаш се случува во природата, ќе има битка за опстанок, и очигледно ќе победи најдобро адаптираниот. Ова значи дека некои од автохтоните видови може да исчезнат.

Во моментов се наоѓаат зони без мраз, кои се движат од еден квадратен километар до неколку илјади области за размножување за фоки и морски птици, но тие исто така се дом на ендемични без'рбетници, габи и лишаи. Со текот на времето, тие на крајот би можеле да го колонизираат целиот континент, правејќи нè да се запрашаме дали некогаш повторно ќе биде зелено. како што беше пред 50 милиони години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.