Амстердам работи сериозно против климатските промени

Амстердам против климатските промени

Да се ​​зборува за климатските промени и решенија за ублажување на нејзините ефекти е синоним за зборување за Парискиот договор. Тој Самит против климатските промени, одржан во декември 2015 година, беше ново меѓународно признание за признавање на итноста на планетата намалете и содржете го зголемувањето на глобалната температура над 1,5 ° С.

Оваа цел е амбициозна, сепак, не толку акциите и обврските на земјите. Според ООН, траекторијата на порастот на температурите што ја имаме Денес ако сè продолжи вака е 3,4 ° C. И тоа земајќи предвид дека сите земји целосно ги спроведуваат мерките договорени во Париз.

Акции за намалување на температурите

зелена архитектура во Амстердам за климатски промени

Од оваа причина, Конференцијата на страните за климатски промени (COP22), што се одржа во Маракеш во ноември 2016 година, се обиде да ја конкретизира оваа очекувана промена на курсот во ефективни активности. Ако не, Светското банка веќе го опиша најсилното сценарио како невидени топли бранови, зголемување на тропските циклони, суши и глад и нивото на морето со исчезнување на екосистемите итн.

Јасно е дека целите и мерките мора да се променат или да бидат построги бидејќи, засега, тие не се доволни. Соочени со глобалното затоплување и сите негативни ефекти врз екосистемите и животот каков што го знаеме, градовите играат водечка улога. Тековната стапка на урбанизација во градовите е неодржлива со текот на времето. Затоа се потребни промени за да може да се одговори на предизвиците на нашето време, решавајќи прашања како што се нееднаквоста, климатските промени и овој небезбеден и неодржлив урбан раст.

Тие се наши секојдневни и дневни активности како што се мобилност, транспорт на производи за широка потрошувачка и храна, греење, експлоатација или транспорт на фосилни горива, итн. Сето ова придонесува за емисиите на СО2 кои ги забрзуваат климатските промени. Според податоците на ООН, урбаното загадување во градовите придонесува за скоро 3,4 милиони предвремени смртни случаи ширум светот. Ова е затоа што загадувањето на животната средина ја зголемува веројатноста да страдаат од респираторни и кардиоваскуларни болести.

Амстердам ги извршува своите домашни задачи

климатски промени во Амстердам и одржливост

За сите погоре споменати, Амстердам започна да спроведува мерки што имаат за цел поголема урбана одржливост. Една од нејзините најголеми аспирации во однос на загадувањето и климатските промени е дека има за цел, до 2050 година, да биде град тотално ослободен од емисии на СО2

Меѓу мерките што ги спроведува за да се постигне оваа одржливост се:

  • Програмата „Чист воздух 2025“ има за цел одржлива мобилност што ги елиминира емисиите на СО2 поврзани со транспортот, и јавен и особено приватен. Исто така, се планира постепено да се заменуваат автобусите на дизел-погон со модели со нулта емисија и да се зголеми бројот на електрични возила. Поддршката за приватна замена на електрични возила, исто така, ќе биде промовирана со планови за поддршка на поединци и ограничувања за бензински и дизел возила. Најзагадувачките возила ќе гледаат како нивниот пристап е ограничен на различни области постепено, како што тоа го прави Мадрид Планот на Мануела Кармена.
  • Чистата и одржлива енергија ќе се промовира со премин од употреба на јаглен и природен гас кон употреба на обновливи извори. Така, во 2050 г. Намената е да се елиминира употребата на природен гас низ градот за да се направи зона без емисии на СО2. Во следните четири години се очекува дека околу 100.000 домови можат да бидат вметнати во новата мрежа која се напојува со чиста енергија, што ќе се добие со согорување на ѓубре, со користење на преостанатата енергија од индустријата, геотермална енергија, зелен гас (оној што ослободување на органски материи како што се ѓубриво или растителни остатоци), или употреба на соларни панели.
  • Планови за еколошка свест и едукација. Ова е од витално значење за да се подобри квалитетот на урбаниот воздух. Проект наречен TreeWifi во кој се прави обид да се мотивираат соседите да го одржуваат воздухот чист на улиците во замена за бесплатен интернет. TreeWifi поставува куќи за птици во дрвјата на градот со сензор за мерење на квалитетот на воздухот и WiFi рутер со Интернет врска. Така, сè додека нивото на загадување и општиот квалитет на воздухот остануваат во препорачаните граници, покривот на птичјиот дом ќе светне зелено, а соседите ќе имаат бесплатна WiFi. Ако не, покривот на куќата ќе стане црвен и рутерот ќе ја прекине Интернет-врската.

Како што можете да видите, Амстердам добро ги извршува своите домашни задачи, а остатокот од градовите во светот исто така треба да ги направат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.