Кој беше Алфред Вегенер?

Алфред Вегенер и теоријата за континенталниот лебдат

Во средно училиште дознавате дека континентите не стојат во мирување цела историја на Земјата. Напротив, тие постојано се движат. Алфред Вегенер беше научникот кој презентираше теорија на континентален лебдат на 6 јануари 1921 година. Тоа е предлог што ја револуционизира историјата на науката бидејќи го модифицираше концептот на копнената динамика. Од спроведувањето на оваа теорија за движење на континентите, конфигурацијата на Земјата и морињата е целосно променета.

Во длабочина запознајте ја биографијата за човекот што ја разви оваа важна теорија и кој создаде толку многу полемики. Прочитајте за да дознаете повеќе

Алфред Вегенер и неговиот повик

Теорија на континенталниот лебдат

Вегенер бил војник во германската армија, професор по метеорологија и патник од прв ред. Иако теоријата што ја презентираше е поврзана со геологија, метеорологот знаеше како совршено да ги разбере условите на внатрешните слоеви на Земјата и да се заснова на научни докази. Тој беше во можност постојано да го елаборира поместувањето на континентите, потпирајќи се на прилично смели геолошки докази.

Не само геолошки докази, туку биолошки, палеонтолошки, метеоролошки и геофизички. Вегенер мораше да изврши длабински студии за копнениот пеломагнетизам. Овие студии служеа како основа за тековната теорија на тектоника на плочи. Вистина е дека Алфред Вегенер беше во можност да ја развие теоријата според која можат да се движат континентите. Сепак, тој немаше убедливо објаснување каква сила е способна да го придвижи.

Затоа, по различните студии поддржани од теоријата на континентален лебдат, дното на океаните и копнениот палеомагнетизам, се појави тектоника на плочи. За разлика од она што е познато денес, Алфред Вегенер мислеше во смисла на движење на континентите, а не на тектонските плочи. Оваа идеја беше и продолжува да биде шокантна бидејќи, ако е така, би произведувала катастрофални резултати кај човечкиот вид. Покрај тоа, таа вклучуваше смелост да се замисли колосална сила, одговорна за раселување на целиот континент. Дека ова се случило вака, значело вкупно рекомпонирање на Земјата и морињата во текот на геолошко време.

Иако не можеше да ја пронајде причината зошто се движат континентите, тој имаше голема заслуга да ги собере сите можни докази во негово време за да го воспостави ова движење.

Историја и почетоци

Раните студии на Алфред

Кога Вегенер започна во светот на науката, тој беше возбуден да го истражува Гренланд. Тој исто така беше привлечен од наука која беше прилично модерна: метеорологијата. Тогаш, мерењето на атмосферските обрасци одговорни за многу бури и ветрови беше многу посложено и помалку точно. Сепак, Вегенер сакаше да се зафати со оваа нова наука. Во рамките на подготовките за неговите експедиции на Антарктикот, тој беше запознаен со долгорочни пешачки програми. Тој исто така знаеше како да совлада употреба на змејот и балоните за метеоролошки опсервации.

Тој ги подобри своите способности и техника во светот на аеронаутиката, до тој степен да постигне светски рекорд во 1906 година, заедно со неговиот брат Курт. Рекордот што го постави беше да лета 52 часа без прекини. Целата оваа подготовка се исплати кога тој беше избран за метеоролог за данска експедиција која тргна кон северо-источен Гренланд. Експедицијата траеше скоро 2 години.

За време на Вегенер во Гренланд, тој презеде различни научни студии за метеорологија, геологија и глациологија. Оттука, може правилно да се формира за да се утврдат доказите што ќе го побијат континенталниот лебдат. За време на експедицијата имал некои пречки и смртни случаи, но тие не го спречиле да стекне голема репутација. Тој се сметаше за компетентен експедиционер, како и поларен патник.

Кога се врати во Германија, собра големи количини на метеоролошки и климатолошки наб observудувања. За 1912 година тој направи уште една нова експедиција, овој пат за Гренланд. Направено заедно Данскиот истражувач ЈП Кох. Тој направи голема патека пеш покрај ледената капа. Со оваа експедиција ги заврши студиите по климатологија и глациологија.

По континенталниот лебдат

Вегенер експедиции

Малку се зборува за она што го направи Алфред Вегенер по изложбата на континенталниот лебдат. Во 1927 година, тој одлучи да направи друга експедиција во Гренланд со поддршка на Германското здружение за истражување. По искуството и угледот стекнат со теоријата за континентален лебдат, тој беше најсоодветен да ја предводи експедицијата.

Главната цел беше лда се изгради метеоролошка станица што би овозможило мерење на климата на систематски начин. На овој начин може да се добијат повеќе информации за бурите и нивните ефекти врз трансатлантските летови. Исто така, беа поставени и други цели во областа на метеорологијата и глациологијата за да се добие увид во тоа зошто се движат континентите.

Најважната експедиција до тогаш беше спроведена во 1029 година. Со оваа истрага, беа добиени прилично релевантни податоци за времето во кое тие беа. И, можно е да се знае дека дебелината на мразот надмина длабочина од 1800 метри.

Неговата последна експедиција

Алфред Вегенер на експедиција

Четвртата и последна експедиција беше спроведена во 1930 година со големи тешкотии од самиот почеток. Набавките од внатрешните објекти не стигнаа на време. Зимата влезе силно и тоа беше доволна причина за Алфред Вегенер да се обиде да обезбеди база за засолниште. Областа беше зафатена од силен ветер и снег, што ги натера да запустат ангажираните Гренландци. Оваа бура претставуваше опасност за преживување.

Малкумина што останаа над Вегенер мораа да страдаат во текот на месец септември. Со речиси никакви резерви, тие пристигнаа на станицата во октомври со еден од нивните придружници речиси замрзнат. Тој не беше во можност да го продолжи патувањето. Очајна ситуација во која немаше храна или гориво (имаше само за две лица од петтемина што имаше).

Бидејќи одредбите беа нула, требаше да се оди на одредби. Вегенер и неговиот партнер Расмус Вилумсен беа тие што се вратија на брегот. Алфред славеше неговата педесетгодишнина од 1 ноември 1930 година и излегоа следното утро за одредби. При таа потрага по набавки се дозна дека има силни налети на ветер и температури од -50 ° С. После тоа, тие повеќе никогаш не биле видени живи. Телото на Вегенер е пронајдено под снег на 8 мај 1931 година, завиткано во вреќата за спиење. Ниту телото на придружникот ниту неговиот дневник не можеа да се соберат, каде би биле неговите последни мисли.

Неговото тело е сè уште таму, полека се спушта во огромен глечер, кој еден ден ќе лебди како санта мраз.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хуго dijo

    Сè е многу добро и комплетно, сликите, текстовите ...