Алпите

Еден од најпознатите планински системи во светот и кој се наоѓа во Европа се Алпите. Тоа е планински венец кој се смета за најдолг во Европа и се протега низ 8 земји. Поминува низ Австрија, Франција, Германија, Монако, Швајцарија, Словенија, Италија и Лихтенштајн. Вистинските земји имаат борови се сметаат за Австрија и Швајцарија. Поради оваа причина, тој исто така се нарекува Швајцарски Алпи. Овие планини заземаат суштинско место во географијата на земјите и голем дел од културата го има своето потекло во овој планински масив.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, формирање, геологија, флора и фауна на Алпите.

клучните карактеристики

глечери на алпите

Алпските предели имаат неверојатна убавина и ја обликуваат културата на многу земји. Овие предели се присутни во многу планински области и градови во регионот кои станаа многу популарна туристичка дестинација. Во овие области, скијање, планинарење и пешачење и има повеќе од 100 милиони туристи годишно.

Првите се географски лоцирани во лак на повеќе од 800 километри во југоисточна Европа. Се протега од регионот на Средоземното Море до областа Јадранско Море. Се смета за јадро на другите планински системи како што се планините Карпати и Апенините. Меѓу сите негови планини не го наоѓаме Монте Червино, Масивот дел Монте Роса и Дом, Мон Блан е неговиот највисок врв, додека Матерхорн е можеби најдобро препознатлив благодарение на неговата форма. Сите овие карактеристики ги прават Алпите да се сметаат за еден од најпознатите планински системи во светот.

Потеклото на зборот за Алпите сега е точно познато. Може да потекнува од келтски израз што значи бел или висок. Зборот е изведен директно од латинскиот термин Алпи, преку француски јазик. Целиот регион на Алпите е место каде се населиле многу народи од доцниот палеолит до денес. Во би можеле да видите како христијанството се засилуваше во Европа и беа основани неколку манастири на планините. Некои од нив биле изградени во највисоките области и градовите можеле да растат околу нив.

Историјата ни кажува дека Алпите тие се сметаа како тешка бариера за надминување за пристап до другите региони и верски места. Тие исто така се сметаа за опасни места поради многуте лавини и мистериозни места. Веќе беше во деветнаесеттиот век кога технологијата може да дозволи истражување за истражување.

Геологија на Алпите

Алпите

Целиот планински систем на Алпите е долг повеќе од 1.200 километри и се наоѓа целосно на континентот во Европа. Некои од Неговите врвови надминуваат 3.500 метри во висина и имаат повеќе од 1.200 глечери. Нивото на снег е околу 2.400 метри, така што е дом на многу места за правење снежен туризам. Врвовите остануваат трајно покриени со снег, формирајќи големи глечери и остануваат над 3.500 метри во височина. Најголемиот теле-глечер е познат под името Алеш.

Се смета за јадро на другите планински системи како што се планинските масиви пред Алпите во кои се наоѓа масивот Јура. Некои делови од овој планински венец се протегаат низ делови на Унгарија, Србија, Албанија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Од геолошка гледна точка, можеме да го поделиме овој планински масив на делови: централна, западна и источна делница. Во секој од овие делови до различни под-подсечки или подгрупи на планините. Геолошки можеме да ги разликуваме и јужните Алпи чија граница со останатите области се долините на Валтелина, Пустерија и Гајтал. На југо-запад се наоѓаат Поморските Алпи лоцирани близу Средоземното Море и формираат природна граница помеѓу Франција и Италија. Всушност, за врвот на Мон Блан се знае дека се наоѓа помеѓу Франција и Италија и го содржи најдолгиот глечер во цела Франција. Западниот дел на делот од овој планински венец се протега на југозапад на Швајцарија.

Некои од најважните реки на европскиот континент, како Рона, Рајна, Ено и Драва, потекнуваат или минуваат низ Алпите и течат кон Црното Море, Средоземното и Северното Море.

Формирање на Алпите

Швајцарските Алпи

Со оглед на големината на овој планински венец, неговото формирање било дел од прилично сложената низа на геолошки настани. Геолошки експерти сметаат дека беа потребни скоро 100 години за да се разбере големината на сите геолошки настани што ги создадоа Алпите. Ако го сведеме на потеклото, можеме да видиме дека првите се формирани благодарение на судирот што се случи помеѓу евроазиските и африканските тектонски плочи. Овие две тектонски плочи предизвикаа нестабилност на теренот и негово издигнување. Процесот беше завршен за два или повеќе и опфаќаше неколку милиони години.

Се проценува дека целата оваа орогенија на крајот започнала пред приближно 300 милиони години. Тектонските плочи започнаа да се судираат кон крајот Креда период. Судирот на овие две тектонски плочи предизвика затворање и одземање на голем дел од теренот што одговараше на океанот Тетис што стоеше помеѓу двете плочи. Затворањето и субдукцијата се случија за време на Миоцен и Олигоцен. Научниците успеале да идентификуваат различни видови карпи кои припаѓале на корите на обете плочи, па затоа е докажано дека имало доволно силен удар за да се подигне земјата и да се формира овој планински масив. Тие исто така успеаја да пронајдат некои сегменти од античкото дно на океанот што и припаѓаа на Тетис.

Флора и фауна

Главната цел на туризмот е флората и фауната, освен убавината на пејзажите. Постојат природни екосистеми како што се остри карпи, долини, долги пасишта, шуми и некои стрмни падини. Топењето на глечерите создаде некои езера со мирни води кои го фаворизираат развојот на флората и фауната.

На овие места постои голема разновидност. Некои од типичните алпски видови се јаглен или дива коза на Алпите. Исто така, постојат и други животни, како што се дивокозата, ламбаргерот, мрмотите, полжавите, молите, меѓу другите без'рбетници. Волци, мечки и рисови се враќаат на Алпите откако беа практично исклучени поради закани од луѓе. Ова уште еднаш станува се повеќе погодно за живеење за нив благодарение на заштитата на некои природни простори.

Во флората наоѓаме многу пасишта и планински шуми со голем број борови, дабови, ели и некои диви цвеќиња. Се проценува дека има околу 30.000 XNUMX диви видови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планинскиот масив Алпи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.