Алберт Ајнштајн

Алберт Ајнштајн

Во 1879 година, во Улм е роден еден од најдобрите научници во светот. Е за Алберт Ајнштајн. Во XVII век Исак tonутн ги објаснил законите што го регулираат движењето на телата и starsвездите. Ова помогна да се обединат копнената физика и небесната физика. На овој начин беше можно да се познава голем дел од целата механика до современиот свет. На крајот на XNUMX век имало неколку феномени во физиката што не може да се објасни со учењата на ofутн. Од оваа причина, Алберт Ајнштајн мораше да ги надмине сите недостатоци на физиката создаде нова парадигма: теоријата на релативноста.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите биографии и подвизи на Алберт Ајнштајн и важноста на теоријата на релативноста како почетна точка за модерната физика.

Биографија на Алберт Ајнштајн

Објаснувачкиот модел на Алберт Ајнштајн беше отстранет од секаков здрав разум. Тоа е да се каже, оваа теорија го означи и означи почетокот на разводот помеѓу обичните луѓе и науката која е се повеќе специјализирана и неразбирлива. Сепак, без оглед дали е во текот на животот на овој физичар или после, потврдени се многу аспекти на релативноста кои во тоа време беа и изненадувачки и неразбирливи. Ова е една од причините зошто Алберт Ајнштајн е еден од најпознатите и воодушевуваните научници во целата историја на науката.

Она што е највпечатливо во откритието на овој научник е тоа сите негови идеи што беа едвај замисливи, сите беа вистинити. Една од нив е на пример дека масата на телото се зголемува со брзина. Сепак, овој славен лик беше лош студент во својата младост. Како дете, тој беше тивко и самобендисано дете и имаше прилично бавен интелектуален развој. Кога беше постар, самиот Ајнштајн ја припишуваше целата оваа бавност на сопственото создавање на теоријата на релативноста. Тоа е, според него, повеќето луѓе почнуваат да ги разгледуваат проблемите на просторот и времето кога се млади. Поради неговиот бавен развој, тој не започна да поставува прашање за временското време сè додека не постари. Овие прашања беа потеклото на теоријата на релативноста.

Веќе во 1894 година целото негово семејство имаше финансиски потешкотии што ги натера да се преселат во Милано. Ајнштајн остана во Минхен за да може да ги заврши средните студии. Тој имаше неколку деца по име Ханс Алберт и Едуард, родени соодветно во 1904 и 1910 година. Подоцна Ајнштајн се разведе од својата партнерка и повторно се ожени со неговата братучетка Елза.

Теоријата на релативноста

Јавни 5 работни места во 1905 година. Една од нив беше искористена за да се добие докторат на Универзитетот во Цирих, а останатите 4 на крајот ќе наметнеа радикална промена во сликата што ја нуди науката за универзумот. И, тоа е дека овие дела понудија теоретско објаснување во статистичка смисла на брауновото движење. Тие исто така дадоа толкување за фотоелектричниот ефект. За ова, се засноваше на хипотезата дека светлината е составена од индивидуални кванти. Во подоцнежната физика овие кванти биле наречени фотони.

Двете преостанати дела беа оние што ги поставија темелите на теоријата на релативноста. Во оваа теорија се утврдува еквивалентност помеѓу енергијата на одредена количина на материја и нејзината маса. Ова е познатата равенка E = mc². Бидејќи нивната работа и истражување имаа голем напор, тоа ги натера да ги стават меѓу најистакнатите физичари во цела Европа. Подоцна е кога вистинското јавно признание ќе го достигне Алберт Ајнштајн и тоа е тоа Тој беше награден со Нобелова награда за физика, која ја доби во 1921 година.

Теоријата на релативноста се обидува да објасни некои аномалии во концептот на релативно движење. Сепак, со текот на времето, еволуцијата на оваа теорија стана основа на физичките науки. Исто така, стана главна референца што помага да се демонстрира суштинското единство на материјата и енергијата, просторот и времето и еквивалентноста помеѓу силите на гравитацијата и ефектите на забрзувањето во системот.

Оваа теорија имаше две различни формулации. Првиот беше познат како специјална теорија на релативитет и се занимава со сите оние системи што се движат релативно едни на други со постојана брзина. Другата беше наречена теорија на општа релативност и е одговорна за објаснување на тие системи што се движат со променлива брзина. Токму со оваа променлива брзина се воведува забрзување.

Обединувачка теорија на Алберт Ајнштајн

Алберт Ајнштајн најдобар физичар

Добро е познато дека во физиката се потребни закони што можат да ги обединат сите објаснувања на двата система со стабилно движење кое сега е нестабилно. Од оваа причина, целата активност на Алберт Ајнштајн се фокусираше на усовршување на општата теорија на релативност. Главниот постулат на оваа теорија беше тоа Гравитацијата не е сила, туку поле што се создава со присуство на маса во просторно-временскиот континуум.

Подоцна, во 1919 година, неговата меѓународна слава се зголеми, предизвикувајќи го да ги размножува своите конференциски активности низ целиот свет. Неговата слика како еден од патниците од третата класа на железнички пруги исто така стана популарна. Тој беше познат по тоа што одеше секаде со футрола за виолина под мишка. И, тоа е дека едно од неговите хобија беше свирење виолина.

Сите напори на Алберт Ајнштајн во следната деценија се фокусираа на наоѓање математичка врска помеѓу електромагнетизмот и гравитационата привлечност. Главната цел на Ајнштајн беше откријте ги заедничките закони што треба да се примат за однесување на сите објекти во универзумот. И, тоа е дека тој помислил дека постои закон што го кажува однесувањето на сите предмети, без разлика дали се тоа копнена физика или небесна физика. Сите овие однесувања требаше да се групираат во единствена теорија на обединети полиња.

Овој научник еднаш тврдеше дека политиката има минлива вредност, додека една равенка важи цела вечност. Ова беше резултат на проблемот што тој го имаше кога мораше да ја напушти Германија за Соединетите Држави заради доаѓањето на Хитлер на власт во 1933 година. Веќе во последните години од неговиот живот горчината да не пропадне во формулата што му ја откри на човештвото тајната на однесувањето на предметите им го влошила здравјето.

Откако Експлозиите во Нагасаки и Хирошима ја завршија Втората светска војна, Ајнштајн ги обедини сите научници за да спречат идна употреба на бомбата и предложи формирање на светска влада од Обединетите нации.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Алберт Ајнштајн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.