Ако не запреме со глобалното затоплување, ќе има 60 илјади предвремени смртни случаи во 2030 година

Смог над Барселона

Глобалното затоплување е најголемата закана со која се соочуваме. Ако не се справиме со тоа преземајќи навистина ефективни чекори за да го запреме, до 2030 година може да има 60 илјади предвремени смртни случаи, а во 2100 година околу 260 илјади, според студијата објавена во списанието „Природни климатски промени“.

И, бидејќи климатските промени влијаат на концентрацијата на загадувачи во атмосферата, човековото здравје може да биде ослабено до степен да биде загрозен нивниот сопствен живот.

Повисоки температури забрзување на хемиските реакции што создаваат загадувачи на воздухот, како што се озон и фини честички, кои влијаат на популацијата. Покрај тоа, местата со помалку врнежи може да имаат и поголемо загадување, бидејќи воздухот се менува помалку поради недостаток на врнежи и, исто така, како резултат на зголемувањето на пожарите.

За да дојдат до тој заклучок, истражувачите користеа низа глобални климатски модели за да утврдат број на предвремени смртни случаи како резултат на озон и честички во 2030 и 2100 година. Потоа, тие ги применија резултатите просторно на светската популација земајќи ги предвид и растот на населението и промените поврзани со загадувањето на воздухот што се очекуваат.

Смог во Кина

Сепак, тие беа во можност да откријат дека поради глобалното затоплување, бројот на предвремени смртни случаи поврзани со загадувањето би се зголемил ширум светот, освен во Африка. Всушност, пет од осум модели што ги користеле предвидувале дека ќе има повеќе предвремени смртни случаи во 2030 година, а седум нови модели во 2100 година.

Ако го имаме ова на ум, ќе сфатиме колку е важно да се дејствува сега против глобалното затоплување, бидејќи тоа е единствениот начин да се избегнат толку многу смртни случаи. Дополнително, здравјето може да биде под влијание на силни бури, ширење на болести и промени во стрес на топлина.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.