Авионскиот сообраќај ќе биде побурен поради климатските промени

Комерцијален авион

Ако се плашите од турбуленции, веројатно е дека за неколку години ќе престанете да го користите авионот толку многу, а тоа е климатските промени ќе го зголемат ризикот од сериозни турбуленции за 149% според студијата објавена во Напредок во науките за атмосфера.

Зошто? Причината, сметаат експертите, е дека промените што се случуваат во атмосферата ќе генерираат посилни варијации во правецот или јачината на струите на ветрот.

Што е турбуленција?

Од тука, од земјата, се чини дека воздухот е повеќе или помалку мирен, нели? Сепак, тоа не е така. Воздухот е во континуирано движење: понекогаш е униформен, но во некои области се појавуваат нарушувања во форма на вртлози. Кога авион поминува низ една од овие турбулентни области, може да имаме чувство дека патува по пат со многу дупки или ненадејна сензација на тежина или леснотија.. Ова го знаеме како турбуленција.

Ова не значи дека авионот ќе престане да лета, туку дека тој едноставно е во област каде што воздухот е нестабилен.

Дали летањето ќе биде опасно во иднина?

Турбуленцијата може да ни создаде (вклучително и јас) чувство на прилично значителна мака, до тој степен што ако видиме дека денот на заминување небото ќе биде облачно или ако се приближи студен или топол фронт, ќе избереме да го смениме летот, Така да, ќе мора да бидеме на штрек и во наредните години.

Всушност, според ова истражување тешка турбуленција ќе се зголеми за 149%, умерено-тешка за 127%, умерена за 94% и светло-умерена за 75%. Пол Вилијамс, еден од авторите на студијата, рече дека „дури и за најискусните патници зголемувањето на силната турбуленција од 149% е причина за тревога“.

Куллус облаци видени од авион.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.