Јава море

Јава море

Денес ќе разговараме за еден вид море што се наоѓа на источната граница на Индискиот океан. Тоа е за Јава море. Тоа е море што ги капе крајбрежјата на неколку острови и територии лоцирани во Индонезија. Има голема површина и содржи многу мистерии што ги интригираат луѓето многу години.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за морето Јава и неговите карактеристики.

клучните карактеристики

јава морски острови

Тоа е море што се наоѓа на источната граница на Индискиот океан. Името не е дадено поради островот Јава кој ја означува својата граница на југ. Има површина од околу 310.000 квадратни километри, долга 1.600 километри (исток-запад) и ширина околу 380 километри (север-југ). Бидејќи се наоѓа во оваа област, има географски граници што се Борнео на север, Суматра на запад, Јава на југ и Сулавеси на исток.

Освен островите што ги споменавме, тој ја капе и целата крајбрежна област, која има стотици острови што се помали и помалку важни. Најважните во групата крајбрежја што го бањаат ова море се наоѓаат на крајниот северо-запад и се островите наречени Бангка и Белитунг.

Поврзано е на северо-запад со источнокинеското море преку теснецот Каримата и на северо-исток со морето Челебез преку теснецот Макасар. Тоа не е море кое е многу длабоко, бидејќи најдлабоката точка е околу 1.590 метри. Оваа најдлабока точка е Балиското Море. Тоа е море кое се наоѓа на копно и е мало придружно море засечено помеѓу островите Бали и Кангеан, па оттука и неговото име. Постојат некои автори кои споменуваат дека ова море припаѓа на морето Флорес. Степенот на ова малку Море во внатрешноста на морето во Источна Јава 45.000 квадратни километри.

Јавански економски активности

Воени бродови

Во оваа област на планетата има важни резерви на нафта и природен гас. Повеќето од нив сè уште не се експлоатирани, така што сè уште не се смета за главна економска активност на овие места. Риболов е една од најважните економски активности во Јаванското Море. Повеќе од 3.000 видови живеат во водите на ова море, што го прави богат со биодиверзитет. Сепак, риболовот е забранет во некои области и е заштитен со закон за зачувување и на растителниот и животинскиот свет. Некои од овие заштитени подрачја се Националните паркови Каримуњава и Илјадните острови.

Што се однесува до навигацијата и поморскиот транспорт, тие се исто така важни економски активности. Некои од најважните пристаништа во Индонезија се наоѓаат низ целата област. Најважното пристаниште е тоа што се наоѓа во главниот град на akакарта но и оние на Семаранг, Сурабаја и Урјунг Панданг, меѓу другите.

Исто така, треба да се забележи, економската активност туризам. И тоа е дека сите области на крајбрежјето што го опкружуваат Јава Море имаат важни туристички дестинации со квалитетно сонце и плажа. Секоја година илјадници патници доаѓаат на овие места да вежбаат нуркање и да го истражуваат морското дно. Како што споменавме претходно, ова море има голема количина на биодиверзитет и, според тоа, има многу подводни пештери, корални гребени и бродоломи кои се привлечни за сите експерти за нуркање. Поточно, островот Бали е најважната туристичка дестинација во Јаванското Море и цела Индонезија.

Мистерии на морето Јава

Светска војна

Ова море беше сведок на големи поморски битки за време на Втората светска војна. Конфронтацијата беше уништувачка, главната цел беше транспортот што однесе војници во Јава за копнена инвазија. Во битка загинаа 2.200 војници, од кои 900 холандски и 250 жители на колониите што ги имаше европската земја во Индонезија. Сите овие тела се на дното на морето повеќе од 75 години. Овие тела се наоѓаат во остатоци од 3 големи воени бродови кои служеле како подводна гробница. Експедицијата ги барала сите војници. Остатоците од овие бродови се чини дека целосно исчезнаа. Воопшто не е лесно за бродовите кои некогаш тежеле 6.500 тони, како што е еден од нив, брзо да исчезнат вака.

Теориите за овие мистерии немаат никаква врска со натприродни работи. Пирати и дилери на отпад се оние кои биле задолжени за расклопување на парчињата на големите воени бродови, бидејќи тие се богатство за сите оние кои сакаат да препродадат скапоцени материјали. Со години, дилери на отпад ги лоцирале остатоците од бродовите и им ги украле сите делови. Меѓу најистакнатите материјали се метал, алуминиум и месинг. Повеќе од 100 подморници и бродови потонаа во овие води за време на војната, што ги прави една од најголемите гробишта на подморници во светот.

Постојат многу ловци на богатства во водите на Индонезија поради војната. Овој лов на тангентно чистење стана главен начин за заработка. Може да се каже дека тоа е индустрија за богатство. Ова исто така беше туристичка атракција, бидејќи многу луѓе нуркаат во водите за да ги следат остатоците од овие чамци. Повеќето од овие луѓе го прават тоа за рекреативни цели. Таму мора да ја додадеме тешкотијата дека е тешко и скапо да се зачуваат и да се заштитат толку многу чамци што спијат на дното на морето. Особено, тешко е да се зачуваат оние чамци кои се далеку од метрополата, и покрај фактот дека тие имаат соработка со локалните власти.

Како што можете да видите, ова море има некои мистерии и тајни кои го прават попривлечно патувањето на туристите таму. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за морето Јава и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.