Ѕвезда што паѓа

Ѕвезда што паѓа

Сигурно некогаш сте виделе една Ѕвезда што паѓа и ти направи типична работа за да направиш желба. Во ryвездена ноќ, може да се види чисто небо како стрелаат starsвезди, особено во одредени периоди од годината. Како и да е, што е всушност стрелачка starвезда? Дали може да биде штетно? Од каде потекнува?

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за starвездата што пука, нејзиното потекло, карактеристиките и curубопитноста.

Што е shootingвезда што пука

метеорски дожд

Shootingвезда што пука (или метеори, кои се исти) е мала честичка (обично помеѓу милиметри и неколку сантиметри). Влегувајќи во атмосферата на Земјата со голема брзина, тие „горат“ поради триење на воздухот (всушност, сјајот е предизвикан од јонизација) и тие произведуваат лесна патека што минува брзо низ небото, која ја нарекуваме shootingвезда што шутира.

Неговиот изглед е многу разновиден. Тие можат да блеснат многу или малку. Неговата траекторија може да биде кратка или долга. Некои оставаат светла трага некое време, додека други не. Обично се многу брзи (исчезнуваат пред да имаме време да зборуваме!). Но, некои се многу бавни и можат да траат неколку секунди. Понекогаш тие покажуваат некои бои: црвеникава, зеленикава, сина, итн. Според хемискиот состав на метеорите. Потеклото на овие честички е во кометите, а кометите го губат својот материјал и го оставаат зад себе.

Ако честичката е многу голема (неколку сантиметри), стрелачката starвезда ќе биде многу светла, наречена огнена топка. Она што го гледаме се топки со јонизиран воздух што ги опкружува. Осветленоста на автомобилите е спектакуларна, што ги прави да изгледаат поубаво дури и преку ден. Некои може да им се скршат на патот, да покажат трепкања или мали експлозии или да направат звуци. Тие често оставаат постојана трага (ова е трага од јонизиран воздух што тие ја оставаат зад себе) или пушат. Понекогаш тие можат да бидат доволно светли за да се видат зад облаците, па понекогаш можеме да ги видиме облаците осветлени за момент.

Кога можат да се набудуваат?

стрелачка shootingвезда на небото

Shootingвездите што пукаат може да се забележат на секоја чиста ноќ, иако во одредени ноќи од годината, тие се пообилни и атмосферското триење може да гори метеори тешки неколку килограми. Меѓутоа, ако честичката е преголема, можеби нема да може целосно да се распадне и да ја достигне површината на земјата. Значи метеорот се нарекува метеорит. Нашата планета прима метеорити со микроскопски големини и уште поголеми.

Еден од најголемите метеорски дождови е случајот со Персеидите, популарно познат како солзи на Свети Лоренс. Каде што можеме да ги видиме на небото во средината на август со поголема веројатност.

Ако сакате да видите starвезда што пука, мора да земете предвид некои препораки. Не е безбедно да се излезе на поле за да се погледне во небото и да се види aвезда што пука. Но, да, следејќи ги овие препораки, можеме да ја зголемиме веројатноста да видиме една. Ајде да видиме кои се овие препораки:

  • Мора да го напуштите градот ноќе и да барате точка за набудување во полето каде небото е целосно чисто и нема или има минимално загадување на светлината. Еден од најголемите проблеми во денешно време да се види theвезденото небо живее во загадувањето на светлината предизвикано од градовите. Мора да имаме предвид дека постоењето на вештачко осветлување го инхибира ноќното небо. Затоа, ако градот во кој живееме е многу преполн и светол, ќе мора да се оддалечиме доволно далеку за да не влијае на нас.
  • Важно е небото да биде целосно ведроБидејќи во него има облаци, ќе можеме да ги видиме starsвездите. Исто така, не се препорачува многу за стрелање везди за време на ноќите на полна месечина. Ова е затоа што рефлексија на полна месечина може да предизвика и загадување на светлината и може да го блокира нашиот вид на други starsвезди нешто поблиску до неа.
  • Идеалот е да барате тотално чиста ноќ со нова месечина.
  • Без употреба на двогледи или телескопи. Директното набудување е многу поефикасно кога се прави со голо око и откако вашите очи ќе се прилагодат на темнината и starвездената светлина.

Потекло и историја на стрелачката везда

Блескави везди

Shootingвездите што пукаат изгледаат како далечни светли starsвезди што минуваат низ ноќното небо. Сепак, starвездата што шутира воопшто не е aвезда и не е многу далеку. Во античко време, луѓето сметаа дека метеорите се дел од времето, како молња или густа магла. Но, сега знаеме дека shootingвездите што пукаат се всушност објекти од вселената. Карпести фрагменти од различни големини кои лебдат во вселената. Некои од овие карпи, наречени метеороиди, се привлечени од земјата и во нашата атмосфера. Привлечноста делумно се должи на дејството на гравитацијата на Земјата, така што на поголемите планети, овие објекти се со поголема веројатност да бидат привлечени.

Овие карпи (главно со големина на зрна песок) се приближуваат до земјата со брзина до 80 километри во секунда, а триењето на воздухот ги загрева додека не светнат како likeвезди. Кога ќе видите shootingвезда што шутира, всушност гледате метеор што гори во атмосферата. Но, треба брзо да ја видите стрелачката shootingвезда, бидејќи тие обично траат не повеќе од секунда или две пред да исчезнат целосно. Некои метеори кои достигнуваат до Земјата не се целосно потрошени во нашата атмосфера. Приближно 75 милиони метеори се судираат во нашата атмосфера секој ден.

Некои iosубопитства

Треба да напоменеме дека осветленоста и фреквенцијата на starsвездите кои пукаат варираат многу. Набудуваме голем број на помали димензии, shootingвезди со слаба осветленост и помал број на оние кои се помалку светли и затоа се поголеми.

Кога starвездата што пука е доволно голема, можеме да забележиме дека остава траги од јонизиран воздух што може да трае неколку минути. Опашката на shootingвездата што пука свети и нејзината боја зависи од јонизираниот гас. На пример, зелената патека може да биде предизвикана од јонизиран (атмосферски) кислород. Понатаму, испарувачките елементи на starвездата што пука ќе произведе боја што одговара на нејзиниот спектар на емисии, а исто така зависи и од температурата достигната за време на падот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за shootingвездите што пукаат и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.